БАБХ: Българският хляб е качествен и без вредни добавки

Българският хляб е качествен и не съдържа вредни добавки, увери Българската агенция по безопасност на храните. БАБХ са направили проверки на над 1080 хлебозавода в цялата страна, фурни, работилници и магазини, които произвеждат и предлагат хляб заради писмо от Върховната административна прокуратура по повод публикация в медиите под заглавие „Качеството на хляба: Знаем ли какво ядем?“. Инспектирани са и супермаркети, където на място се пекат хлябове и сладкарски изделия.

Целта на проверките е била да се установи съответствието на предлагания на пазара хляб с изискванията на действащото законодателство за храните. При инспекциите е възложено да се извършва органолептична оценка на произведените видове хляб, включваща степен на изпичане на кората и вътрешността на хляба, състояние на средината – шупливост и еластичност, цвят, вкус и мирис на продукта, както и за наличие на несвойствени примеси и чужди тела.

Анализът на резултатите от проверките сочи, че в произвежданите видове хляб и хлебни изделия се влагат традиционните пшенични брашна – бяло /тип 500/, „Добруджа“ /тип 750/, типово /тип 1150/ и пълнозърнесто /тип 1850/, царевично брашно, както и брашна от други зърнени култури – лимец, ръж, и др. Всички използвани брашна са с български произход, доставени от мелничните предприятия в страната.

В състава на част от брашната се съдържат ензимни комплекси и агент за обработка на брашна – аскорбинова киселина, които са разрешени за използване в тази категория храни, влагат се с технологична цел като подобряват хлебопекарните качества на брашното.

Различните видове хляб и хлебни изделия са етикетирани в съответствие с изискванията на европейското и национално законодателство, на етикетите са обявени всички използвани съставки, включително и добавките в храните – набухватели, антиоксиданти, киселинни регулатори и консерванти.

Не са установени случаи на произвеждан хляб с неразрешени съставки и добавки, както и предлагане на хляб с неустановен произход. Не са констатирани отклонения в качествените показатели и критериите за безопасност при лабораторните изпитвания и органолептичните оценки на различните видове хляб.

За Агроновините

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *