Над 100 000 души ше присъстват на състезанията по доене и стригане на овце, по теглене на товари от коне тежковози и виртуозно обезкостяване на агнета по време на втория Национален събор на овцевъдите на 24 и 25 май до Петропавловския манастир край Лясковец. Над 300 са участниците от страната и чужбина, а изложбените площи заемат 40 дка.
Гостите ще видят над 700 овце, гледани в 60 ферми в различни региони на страната. Животните са от дузина породи, разделени в 99 групи. Козите на събора ще са повече от 100. Те са от 6 породи, разделени на 22 групи и се отглеждат в 14 стопанства.
В Националното изложение по коневъдство и състезанието по теглене на товари от най-големите коне тежковози в България ще бъдат показани 70 коне от елитни породи. Очакват се и демонстрации на повече от 120 кучета. С над 60 животни ще се представи Асоциацията на българското овчарско куче. Още толкова елитни екземпляри ще бъдат показани в ХХХ-та изложба на каракачанското куче.
В шатра на площ от 800 кв. м край манастира ще бъде подредена изложба, която проследява развитието на овцевъдството през вековете. Експонатите са от различни музеи у нас и Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България. 40 занаятчии от България, Македония, Румъния и Молдова ще покажат майсторство в алеята на занаятите.
В рамките на събора ще се проведе и Национален фолклорен конкурс „Заблеяло ми агънце“, в който ще се включат над 100 танцови и музикални състави с ритуали, свързани с овцевъдството у нас. Ще бъдат представени обичаи от Гергьовден, както и надсвирване с типичните за овчарите инструменти – кавал, дудук и гайда. В конкурса за овчарска песен ще се състезават деца и юноши в неравностойно положение.
На 25 май Ути Бъчваров, с помощта на осем възрастни жени от Лясковец, ще сготви най-голямата курбан чорба и агнешко с лук. Ще бъдат заклани 8 агнета, а за обезкостяването им ще се проведат състезания. Победителят ще получи живо агне.
Всеки желаещ ще може да си купи продукти от овче и козе мляко, месо, чевермета. Програмата включва още нестинарски танци, конкурси за най-добро сирене и кашкавал, изложение на селскостопанска техника.
В събора участват овцевъдни и козевъдни асоциации от Молдова, Сърбия, Македония, Испания и Румъния. Те ще представят свои породи кози и овце, млечни продукти, вълна и месо, занаяти и традиционни ритуали.
В трите дни на събора ще бъде затворен за движение пътят в участъка отбивката за Петропавловския манастир на пътя с.Шереметя – с.Арбанаси и на подхода от Лясковец преди манастира. На 24 май ограниченията са от 9,00 ч., на 25 май – от 8,30 ч., а на 26 май – от 10,00 ч. до края на събора.
Съборът се организира от Националната асоциация за развъждане на синтетична популация Българска млечна и аграрното министерство. Земеделският министър проф. Иван Станков ще открие събитието в 11 часа. Ще присъстват румънският зам.-министър на селското стопанство, кметове и висши държавни чиновници.