Нови правила с по-модерни методи за контрол на свинското месо одобриха експертите от Постоянния комитет по хранителната верига и здравето на животните в Брюксел. Новите мерки се основават на становището на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), че трябва да се засили контролът над болести като салмонелата и трихинелозата. Ще се промени и класическият следкланичен преглед. Целта е да се гарантират правата на потребителите, без да се застрашава здравето на животните и хуманното отношение към тях, както и да не се увеличават разходите, свързани с тези проверки.
Според експертите от Брюксел, най-важните биологични болести по прасетата са Salmonella SPP., Yersinia enterocolitica, Toxoplasma Gondii и Trichinella SPP. Занапред ще се определя рискът поотделно при кланичните партиди и кланиците (свързани с хигиената на процеса). Мерките вътре в кланиците са насочени към предотвратяване на микробно замърсяване и хигиена на процеса.
Чрез често вземане на проби ще се следи дали месото не е замърсено с химически вещества, изброени в Директива 96/23/ЕО на Съвета, като диоксини, диоксиноподобни полихлорирани бифенили и хлорамфеникол.
Основната цел на инспекцията на месо е да се открият и предотвратят рисковете от зараза с патогени, или химични замърсители в храните от животински произход. Въпреки съществуващите практики, методите на проверка често датират от десетилетия и не винаги може да осигурят адекватна защита на общественото здраве. Традиционно се извършват сензорни проверки (визуални, палпаторни и чрез разрез) за наличие на видими поражения като например синини или счупени кости. Тези методи обаче не винаги са подходящи за откриване на заболявания като кампилобактериоза, салмонелоза и вирулентни щамове на E.coli, или замърсяване с химически вещества като стероиди и остатъци от ветеринарни лекарства.
EFSA ще определи и класира здравните рискове от месото и може да препоръча възможни подобрения или алтернативни методи за инспекция на свинското на равнище ЕС. Ще се следи за болести като цистицеркоза, трихинелоза, шап при нечифтокопитни животни, туберкулоза и бруцелоза.
Ще се оценяват и химически рискове – остатъци от ветеринарни лекарства (като антибактериални вещества или успокоителни), неразрешени или забранени анаболни вещества (като хормони на растежа или подобрители на качеството на месото) и други химически замърсители.
ЕFSA препоръчва затягане на контрола на месото, добивано от домашни свине, домашни птици, едър рогат добитък над шест седмици, говеда на възраст под шест седмици, домашни овце и кози, отглеждан във ферми дивеч и домашни еднокопитни животни.