Два пъти е намаляло потреблението на консерви през последните три години, съобщи председателят на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци Константин Ламбрев. Причината е в свития вътрешен пазар и кризата в хранителната промишленост. Фирмите компенсират слабите продажби със засилен експорт.
Всяка година през преработвателните предприятия минават около 140 000 т плодове и зеленчуци. По данни на земеделското министерство, през 2011 г. са били произведени 123 000 тона консерви. 50% от тях са били за износ. Миналата година е било произведено почти същото количество консервирани плодове и зеленчуци. това е много под капацитета на преработвателните предприятия.
Проблем е и недостатъчната суровина. Според Ламбрев, причината за това е, че от години нашите фермери са ощетени откъм субсидии и са притиснати от нелоялна конкуренция от другите европейски държави, Македония и Турция. Стоките в тези страни са високо субсидирани и те влизат у нас на дъмпингови цени.
Заради слабото финансово подпомагане, което е под 1% от разходите на стопаните, много производители на плодове, домати и пипер са се преориентирали към по-доходоносни култури като пшеница, царевица и слънчоглед. За тях подпомагането е 30 на сто.
Ламбрев очерта и нова тенденция на пазара – увеличава се делът на замразените продукти, за сметка на топло консервираните. В момента замразените плодове и зеленчуци са 40 на сто от всички консерви на българския пазар.
Съюзът на преработвателите на плодове и зеленчуци представи проект за иновативни практики в индустриалното замразяване на плодове и зеленчуци по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Бюджетът на проекта е 189 695 лв., а финансирането е от ЕС. Съвместно с швейцарски експерти ще бъдат обучени близо 150 представители на преработвателната промишленост у нас.