Черни, оранжеви и жълти домати, домати на райета и с формата на чушки и чесън създадоха учените. При повечето от тях няма разлика във вкусовите качества със стандартния домат. Други, като черните, пък са подходящи само за пържене. Трети са обогатени с ликопин и бета-каротин, които са изключително силни антиоксиданти и предпазват от тумори.
Български изследователи са създали раирани домати при изпитания в Института по зеленчуковите култури „Марица“ в Пловдив.
Те са получени след облъчване с гама-лъчи на радиоактивния изотоп кобалт 60. Според учените, тези лъчи са напълно безопасни за човешкото здраве.
Облъчването става на тъкан от растенията ин витро, от които се получава разсадът. След това коренчетата се засаждат на полето и се получават различни вариации -червен домат на тъмнолилави райета, или пък такива, оцветени в светлозелено, разказва проф. Величка Родева от института.
В Израел пък направили кръстоска между обикновени и диви домати и получили нов сорт чисто черен на цвят. Нарекли го „Black Galaxy” („Черната галактика“).
Моше Гутман от компанията за семена „Seed Technologies“ разказва, че тези домати са с по-високо съдържание на антиоксиданти и витамин C. Затова израелците продават черния зеленчук на много високи цени в луксозните хотели.
Оказва се обаче, че още през 2008 г. италиански специалисти показват пред широката публика сорта черен домат „Sun Black“.
Засега черните домати не се отглеждат масово у нас, тъй като трудно свикват с нашите климатични условия.
В Института по зеленчуковите култури в Пловдив разработват сортове домати с причудливи форми – някои от тях изглеждат като чушки, други пък приличат на глава чесън.
Повечето от тях са с по-високо съдържание на витамин С и бета-каротин, който е предшественикът на витамин А, силен антиоксидант, посочва проф. Родева. Тя препоръчва тези домати да се използват при производството на детски храни, заради изключителния си здравословен ефект.
Доматите с формата на чушка са получени при кръстосване с диви видове, сред които има с цилиндрична форма.