Мишки в двора, градината, реколта

10 растения, които прогонват мишките от двора и градината

Градинарите трябва да се борят с какви ли не вредители през лятото, сред тях са и мишките в двора и градината. Независимо от мерките, които се предприемат, те винаги са наблизо, за да унищожат цветните лехи, да изгризат морковите, картофите или зелето направо на корена.

В опитите си да се борят с тези гризачи, земеделските стопани използват всякакви средства – капани за мишки, миша отрова и какво ли не още, често пъти без резултат. За някои тези методи за освобождаване от мишки изглеждат нечовешки. Други имат малки деца и с поставянето на отрова рискуват инциденти с натравяния. Затова можете да опитате сравнително спокоен начин да прогоните мишките от вашия двор или градина с помощта на растенията.

Какви растения прогонват мишките?

Нарциси

Не самите нарциси, а луковиците им държат мишките надалеч. За защита на кореноплодните култури (картофи, моркови) от мишки, през лятото изкопайте луковиците на нарцисите и ги разпределете по цялата площ на лехите, смесени със стъбла на кориандър, след което ги покрийте с мулч.

Есенен минзухар (кърпикожух)

Есенният минзухар, наричан и кърпикожух, е подходяща „стръв“ за мишките, тъй като всичките му части са много токсични.  За примамка в повечето случаи се използват семената, размесени с пшеница или брашно в съотношение 20 г семена към 1 кг зърно или брашно. Сместа се разпръсква по всички места, където мишките живеят и се движат.

Блатен ледум

Това растение е естествен репелент – ароматът му отблъсква не само мишки, но и други вредители и насекоми. Клонките с листа, разположени на входа на мишката дупка, са в състояние да изгонят мишките веднъж завинаги. Най-добре е да запушите дупката с листата на растението.

Черен бъз

Това растение има същия отблъскващ ефект – мишките изчезват без следа. Обикновено предпочитат да избягват места, където расте бъзът. За да се защитят луковичните и многогодишните растения, може в района да се разхворлят клонки от бъз.

Моминска вратига

Мишките избягват и места, където расте моминската вратига. Ето защо стъблата на това растение може да се привържат към стволовете на дърветата в двора и градината, така че през зимата гризачите да не повредят кората им.

Кориандър

В борбата с мишките добра работа върши и растението кориандър. Засява се напролет по местата, които са най-податливи на атаки с мишки. Сухите стъбла и семената от кориандър може да се разпръснат там, където има най-много от гризачите.

Върхове на домати

Върховете на доматените растения също могат да предпазят двора и градината от мишки. Препоръчва се този метод да се използва през есента. Върховете на доматите се нарязват на ситно и се поръсват под младите дървета или храсти. Мишките не обичат тази миризма, така че е малко вероятно да искат да гризат дървета и сочни млади храсти.

Обикновен пелин

Мишките се страхуват от миризмата на пелин. За защита на растенията пелинът се засажда по краищата на двора и градината. Разпръснете клонки от пелин и по лехите.

Медицинска лайка

Много вредители не обичат аромата на лайка. За да изгоните мишките цветовете на лайката се разпръскват навсякъде в градината. Можете да поръсите лайка и в помещенията, в които съхранявате зеленчуци и други продукти.

Бяла комунига

Това растение съдържа ароматно вещество – кумарин. То прогонва мишките надалеч и те заобикалят местата, където расте бяла комунига. Ако засеете растението близо до лехите, мишките няма да могат да навредят на вашата реколта.

 

За Мартин В. Иванов

Вижте също

Зимуване на овошките

Как да запазим през зимата засадените наесен млади овошки

Овошките са много уязвими в първите години след засаждането си. Най-трудният период за тях е зимата, ето как да им помогнете да презимуват

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *