5 вида са най-разпространените естествени корони на овошките. При естествените корони дървото получава известна форма в резултат на намесата на човека, но впоследствие се приближава до естествената си форма.
Има естествени корони с и без водач. Естествената корона с водач бива етажна, лидерна и изменена лидерна.
Етажна корона
Върху водача се формират етажно разположени разклонения. Водачът расте непрекъснато. Недостатък на тази корона е, че дървото става много високо и се обслужва трудно. Освен това във вътрешността й достига малко светлина.
Лидерна корона
При някои овощни видове, като например кайсията, не е възможно да се формират етажи. При засаждането се отстраняват само гъсто разклонените части (вилообразните и успоредно растящите странични разклонения). По този начин скелетните клони се разполагат единично и спирал овидно, а короната става по-проветрива.
Изменена лидерна корона
При нея след формирането на втория етаж водачът се отстранява. Това е най-подходящата форма за ниско- и средностьблените овощни дървета. Естествената корона без водач бива чашовидна и фигурна.
Чашовидна корона
Обикновено се използва за формиране само на прасковата, която има големи изисквания към светлината. При засаждането водачът се реже над група скелетни разклонения. Стремежът при по-нататъшното оформяне на короната е да се запази чашовидната форма.
Фигурна корона
Дори и в дворните градини тази форма е нежелателна, тъй като противоречи на природата на растението и е естетически неиздържана. Изисква извънредно много труд за поддържане, а продукцията й е малко.