самоубийство на 500 овце в Турция
Масово самоубийство на 500 овце в Турция Сн. www.sozcu.com.tr

500 овце от турско село се самоубиха, в наша Странджа не останаха

Стадо от 500 турски овце се е самоубило, скачайки от висока скала в района на село Топйълдъз, провинция Ван в Източна Турция, недалеч от границата с Иран. Животните били на паша край селището, когато няколко от тях се подхлъзнали в скалист участък и паднали в пропастта, а останалите сляпо ги последвали. За инцидента съобщават турският вестник Хюриет и CNN Türk, като го описват като масово самоубийство.

Овце чума евтаназия Странджа
Избитите овце на Венко Георгиев в с. Кости

Скалистият залив край село Топйълдъз е в община Гюрпънар (на кюрдски – Payîzava‎), чието старо арменско име е Hayots-tzor (на арменски – Հայոց Ձոր) и означава Долина на арменците. През Средновековието тези земи са били на арменското царство Васпуракан.

Йълдъз (на български – звезда) пък е името, с което турците наричат граничната Странджа планина. Турскоезичните медии не съобщават нищо за чума (на турски – veda) в Странджа, нито където и да било в Турция.

Последната информация, свързана с овце, е от 12 юни 2018 г. за масовото овче самоубийство близо до Иран. „Доста преди това, когато имахме птичи грип, птиците бяха избити. После имахме син език и 250 000 животни бяха ваксинирани в Текирдаг, Източна Тракия.

Животновъдството в Турция е съсредоточено основно в Източна Турция, където страната граничи с Азербайджан, Иран и Сирия“, разказа за Агроновините турски журналист от български произход.

Венко Георгиев овце стадо
Младият фермер Венко Георгиев със стадото си ден преди да бъде избито

Властите в България не ваксинират животните с обяснението, че ваксина за чума още не е създадена в Европа.

От Българската агенция по безопасност на храните обаче взимат крути мерки заразата от чума по дребните преживни животни да не проникне в другите страни на ЕС. В официалното съобщение до медиите след пресконференцията на БАБХ на 26 юни се споменава, че „до момента огнища на болестта се докладват редовно в съседна Турция“ и че по думите на изпълнителния директор на Агенцията по храните д-р Дамян Илиев „експертите от БАБХ водят разследване за източника на тази зараза“.

Към днешна дата екипи от специалисти на БАБХ са умъртвили принудително 1 300 дребни преживни животни в района на първото засечено огнище на болестта в с. Воден, Ямболско, и още две стада в странджанското село Кости, общ. Царево. Протоколът от изследванията, доказващи чума, е с дата 19 юни 2018 г. и е на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ) – София. На 23 юни резултатите са били потвърдени от референтната лаборатория на ЕС за чума по дребни преживни животни CIRAD – Франция. Всичко това е видно от заповедта за изтребване на животните във Воден от 25 юни, публикувана на сайта на БАБХ.

От хронологията прави впечатление, че е била нужна една седмица  на нашите власти да вземат решение за евтаназия на животните в Ямболско. За сметка на това овцете и козите в Странджа са избити светкавично, като стопаните им Венко Георгиев и Атанас Петров са получили устни уверения от хората с бели престилки, че стадата са  болни от чума.

На 27 юни вечерта младият фермер Венко Георгиев е публикувал във Фейсбук профила си снимки на своето стадо. От тях се вижда, че породистите животни, 200 от които под селекционен контрол, кротко пасат, охранявани от каракачански кучета, и не дават никакви признаци на заболяване, нито подозират че кончината им е близо.

Заповедта на д-р Дамян Илиев за умъртвяване на стадата. е от 28 юни. В нея е наредено директорът на Областната дирекция по безопасност на храните – Бургас да организира „принудително убиване по хуманен начин“ на всички дребни преживни животни в село Кости, а именно овце и кози. Д-р Георги Митев, шеф на ОДБХ-Бургас е действал светкавично и животните са евтаназирани, същия ден е спряно и изкупуването на овче мляко. В заповедта си д-р Илиев се позовава на резултатите от НДНИВМИ, не са цитирани референтни данни от лабораторията на ЕС във Франция.

Заповед БАБХ чума по овцете София
Заповедта на д-р Илиев за избиванена овцете в с. Кости

В документа е записано още, че се определя 10-километрова наблюдавана зона, около с. Кости, в която влизат селата Българи, Кондолово, Изгрев и Бродилово от общ. Царево, както и село Граматиково в общ. Малко Търново, в което все още се отглеждат около 200 овце. Местните фермери казаха пред Агроновините, че в с. Кости не е останала и една овца, в с. Българи имало десетина животни, а в с. Изгрев и с. Кондолово нямало стада.

От заповедта на д-р Илиев обаче се разбира, че животните и козите в тези села тепърва ще се броят и идентифицират в системата ВетИС. Фермите в петте села ще се проверяват за чума веднъж седмично като резултатите ще се документират, а от животните ще се взима очен секрет и серум.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *