Проверки риба
Проверки риба БАБХ

БАБХ започна извънредни проверки на обекти за риба

Българската агенция по безопасност на храните започна засилени проверки на обектите, където се предлага риба и рибни продукти заради наближаващия празник Никулден. Охладената риба се съхранява при температура от – 1 до – 4 градуса за период от два дни, припомни д-р Силвия Каменова, началник сектор в Областна дирекция по безопасност на храните – София град. „Това е срокът на годност, който трябва да бъде спазен и задължително рибата трябва да бъде под лед“, каза д-р Каменова. Тя допълни, че едно от най-честите нарушения е неправилното съхранение на рибата. „Все още се случва търговци да си позволяват да предлагат риба директно на тротоара, без да спазват температурния режим на съхранение.

Друг срещан пропуск е липсата на документи, а без тях няма как да се удостовери дали тази риба е от сертифициран производител и дали е годна за консумация, каза още д-р Силвия Каменова. По думите й нарушенията намаляват с всяка изминала година. Тя посъветва потребителите, освен да следят външния вид на предлаганата риба, да четат и етикетите. Задължително на тях трябва да бъде посочен видът на рибата и нейният произход.

Засилените проверки на местата, където се продава риба и рибни продукти ще продължат до 6-ти декември включително. Дежурни инспектори към Българска агенция по безопасност на храните ще проверяват обектите и през почивните дни. Потребителите могат да подават сигнали за нередности на телефон 0700 122 99.

Как да разберем дали рибата е прясна?

Върху повърхността на прясната риба има много тънък слой слуз. Ако слузта е обилна, а слоят плътен, това означава, че рибата е престояла по-дълго време. Люспите на рибата трябва да са блестящи, плътно залепени за тялото. Не трябва да има разкъсвания. Хрилете трябва да са с розово-червен цвят. Очите трябва да са бистри. При натискане с пръст, вдлъбнатината трябва да изчезне бързо.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *