Вино Мерло

Българите сме сред най-големите консуматори на вино в света. Дали?

България попадна в статистиката на Международната организация за лозя и вино OIV, която включва страните най-големи консуматорки на вино в света.

Макар и на последната 31-ва позиция, България се класира с консумация от 1 милион хектолитра годишно. Това обаче е под средните нива за Централна и Източна Европа и далеч от консумацията в Западна Европа. Статистиката до голяма степен се влияе от сивия сектор, посочват винени експерти.

На първо място за периода 2014-2018 г. OIV поставя Съединените щати с 33 млн. хектолитра, на втора позиция е Франция с 26,8 млн. хл, а на трета – Италия с 22,4 млн. хл. Следват Германия, Китай и Великобритания. От балканските страни още три държави попадат в статистиката на OIV – Гърция с 2,1 млн. хл, а непосредствено преди България са класирани Хърватия и Сърбия с еднаква консумация от 1,1 милиона хектолитра годишно.

Сатистика за консумацията на вино„Според различни източници, консумацията на вино в България е около 12-14 литра на глава от населението, и това е трайна тенденция през последните години“, коментира за Агроновините виненият експерт и консултант Радослав Радев. Той се позова на статистика на Американската асоциация на винените икономисти (AAWE), според която в периода 1960-2018 г. консумацията на вино у нас плавно спада от около 25-27 литра на глава от населението до 12-14 литра.

Радослав Радев
Радослав Радев

Статистиката, която обхваща избрани източноевропейски страни, показва, че във възходящ тренд са само Молдова, Грузия, Русия и Украйна. „В сравнение с другите страни – традиционни производители на вино и за разлика от тях, консумацията в България никога не е била особено висока.

Българинът винаги се е възприемал като голям познавач и пияч на вино, но това всъщност е доста далеч от действителността“, изтъкна Радев. Причините, според него, са най-различни, като сред тях значение имат цялостният стил на живот, традиционните ястия и начинът на хранене на българите, както и високата консумация на спиртни напитки и бира.

Сатистика за консумацията на виноСледва да се отчита обаче и т. нар. производство за семейна консумация, което няма как да попадне в такива статистики, а е значително по обем, подчерта Радослав Радев. „Домашните вина, които се продават в сивия сектор, сериозно повлияват консумацията на качествени вина в България, а това бърка и статистиката“, заяви специалист по винен туризъм.

У нас с най-голям дял от реколта `2018 са трапезните вина, става ясно от последния Аграрен доклад на Министерството на земеделието, храните и горите. Според документа, делът на вината без защитено наименование за произход или защитено географско указание е 59,8%, следвани от регионалните вина (вина със защитено географско указание) с 39,6%.

„Българинът конусмира повече трапезни вина, отколкото вина със ЗГУ и ЗНП“, коментира виненият гид. А според Радослав Радев, какъвто и да е обемът на консумацията на трапезни и домашни вина, пак сме под средните нива за Централна и Източна Европа и далеч от консумацията в Западна Европа.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *