Одобрени са 1720 заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство
Държавен фонд „Земеделие“ одобри 1720 заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство за 2014 г. Експертите в областните дирекции на фонда са подготвили договорите за безвъзмездна финансова помощ с одобрените кандидати и те вече се подписват. Списъците с окончателно класираните кандидати по мярка Г, дейност 1: „Закупуване на нови кошери за подмяна на стари негодни кошери и/ или за увеличаване броя на пчелните семейства в пчелина“ и дейност 2: „Поддържане или увеличаване броя на пчелните семейства“ са публикувани на страницата на фонда www.dfz.bg в раздел „Селскостопански пазарни механизми“/ Месо и пчеларство.
Пчеларите с одобрени заявления по Националната програма по пчеларство могат да изпълняват плановете си и преди да са подписали договори за подпомагане, обясниха от ДФ „Земеделие“. Това е записано в една от клаузите в договорите, според които разходите по одобреното заявление могат да бъдат извършвани и преди подписването на документите.
ДФ „Земеделие“ отпуска кредити при 5% лихва по мерките Б и Г от Националната програма по пчеларство
Кандидатите, подписали договори по мерки Б и Г от Националната програма по пчеларство могат да кандидатстват за кредити от ДФ „Земеделие”. По тези мерки се отпуска помощ за нови кошери, голи роеве, отводки, пчелни майки и препарати за борба срещу вароатозата. Заявленията се подават в областните дирекции на ДФЗ по постоянен адрес на физическите лица и адрес на регистрация на юридическите лица, не по-късно от 31 юли 2014 г.
Кредитите се отпускат при годишна лихва от 5%. Спрямо миналата година лихвата е намалена с 1 пункт. Кредитът покрива до 95% от помощта по мерки Б и Г, а останалата част се осигурява от пчеларите. Затова преди да получат кредит, кандидатите трябва да докажат възможността си за съфинансиране на инвестицията със съответните документи за оправдаване на разходите.
Погасяването на кредита и дължимите по него лихви се осъществява еднократно, чрез прихващане на стойността му от одобрената финансова помощ, която пчеларят получава по мерки Б и Г от Националната програма по пчеларство.
През последните две години схемата за кредитиране помогна усвояването на средствата програмата да се увеличи от 82% през 2012 г. до 90% през 2013 г. Размерът на отпуснатите кредити в периода нарасна от 932 889 лв. на 1 546 607 лв., а броят им – от 141 на 217.
2 коментара
За какво да плащаме на банките лихви, не може ли да си даваме изплащаме един към друг да си продаваме пчели един към друг смисъл без да се плащат лихви и задължения към никого? Сега ще имаме и национална българска пчеларска асоцияция по европейски правелник. Най древната тракииска професия на кредит е срамота за 7000-то тона мед който изнасяме всяка година на стойност 30 000 000 лв. А цената на опрашването във България е около 1 милиард лева. Опрашването на пчелите храни 2-3 милиона българи това е около 1000лв годишно на човек! Няма ли опрашване цените ще се вдигнат и хората по селата и малките градове ще дават 1000 лв повече на година за плодове, зеленчуци и всичко по веригата ще има възходящи цени !
„МЗХ“ Министерството на Земеделието и Храните, трябва да отпуска безвъзмездни кредити на пчелари или 0% за да поддържа народа поне 6 месеца сит ! Или поне да гарантира европейска изкупна цена на пчелните продукти!
Срам и позор , кредити ще дават със лихва!!! Българската пчела носи 7000 тона мед за 30 000 000 лева и стойноста на опрашване е 2 милиарда лева , по малките села и градове във провинцията 2-3 милиона български граждани всяка година плащат по малко на човек около 1000 лв за плодове, зеленчуци, олио и всичко което опрашва пчелата. 2 милиарда на 2 милиона е точно 1000 лв годишно на калпак по евтино !!! Те ще давали кредити !!! Министерството на земеделието трябва да дава безвъзмездни кредити или такива на 0% или най малкото е вече да има европейски стандарт на изкупната цена на меда. Не стига , че монопилизират отрасъла и програмите, изкупуват на 50% маржин по ниско меда а и кредити ще дават. Със нашите 20 000 000 милиона от мед 5 за програми и другите ще ни ги дават на кредити.Колко да сме от провинцията пък толкова доматите да не ги ядем със колците или картофите със листата? По добре пчелар на пчелар или организация да дава на изплащане пчели на пчелар и т.н. отколкото да се плащат лихви и то на нашите си пари !!!Ограбват ни и после ни дават от нашите пари на лихва ! А народа където храни пчелата със опрашването си , кой го плаща този данък ?