Агиоргитико, мосхофилеро, асиртико, саватяно… Това са цветни сортове от бели и червени вина, с които Гърция се опитва да се отърве от имиджа на производител на баналната рецина.

Рецината е позната като едно от най-традиционните вина, предимно извън Гърция – прави се от грозде и резен специален бор, който консервира виното в бъчвата. Но ние правим други фантастични вина, които са малко познати, разказва Михайлос Грегори, винен консултант.
Подценявана като страна производител, Гърция всъщност прави фантастични вина
Намираме се в изящно шато на няколко километра от Атина, където една от най-старите винени фамилии в Гърция – на братята Василис и Никос Марку. Семейството прави вино от собствени лозя повече от 100 години. Четвъртата генерация винари създава шатото с идеята то да бъде винарна, зала за дегустации, музей на виното, както и елегантно място за сватби и фирмени партита.
Четвърта генерация винари отвориха Музей на виното в покрайнините на Атина
Зелена морава води към сградата, в двора на която има приятен басейн, дървета и бели дивани, където да поседнеш с чаша вино в ръка. В сутерена е музеят, изпълнен с много стари снимки, запечатали древните методи за правене на вино, техника и оборудване, с което в началото на миналия век гроздето се е превръщало във вълшебен еликсир.
В Гърция вино се прави от 6000 години

В Гърция имаме над 300 сорта грозде, а вино правим от 6000 години, разказва Михайлос. От 70 000 хектара с лозя, гърците правят 3,5 милиона хектолитра вино всяка година. Винарните в страната са над 700, и макар винарството да е фамилен бизнес, в него са заети около 150 000 души. Избата на Марку произвежда 35 000 бутилки вино годишно. Около 55% е делът на червените, останалите вина са от бели сортове грозде. Червените вина са подходящи за основно ястие – те са с богат вкус, който гърците определят като флиртуващ.

Агиоргитико е било любимото вино на владетеля Агамемнон
Сред тях е агиоргитико, което се произвежда само в южните части на Пелопонес. Смята се, че е било любимото вино на митичния цар Агамемнон. Вкусът му доминира с боровинка и касис, а е прието да се пие отлежало поне 5-10 години. За мосхофилеро се твърди, че е сред най-античните вина на Гърция. Находки с това плодово вино са били открити при археологически разкопки в района на Аркадия. Ксиномавро е сред най-успешните вина на Северна Гърция, наричано „красавица“ на винената индустрия в южната ни съседка.

Бялото асиртико се определя като вино от Санторини, но се произвежда и на повечето от останалите гръцки острови. Прието е, че от Санторини е най-добро, заради вулканичните почви на острова. Самото вино е с добър потенциал за зреене. Вкусът е зашеметяваща комбинация от ябълка, лимон и мед, долавя се и горчивината на грейпфрута. Едно от най-популярните класни гръцки вина по света е саватяно, чийто цвят варира от бледожълт, до светлозеленикав.
Историята на виното саватяно може да се проследи 2500 години назад
Смята се, че историята на производството му може да се проследи цели 2500 години назад. Вкусът комбинира плодови вкусове на киви и праскова, банан и пъпеш, ягода и лимон.

Малагозя бе почти изгубено като сорт, но сега е много модерно вино, казва Михайлос. „Трудно за произнасяне, но лесно за пиене“.
Виненият сектор в Гърция е сред малкото, които не са пострадали от кризата
Винарството е един от малкото сектори, които кризата не засегна, а стана тъкмо обратното – наблюдава се растеж, казват от винарната на братя Марку. Експортът е ориентиран предимно към Германия, Канада, САЩ, Япония и Китай. Гърция отсега се готви за разрешеното от Европейския съюз разширяване на лозята с 1 процент на година от 2016 г., което за южната страна означава със 700 хектара годишно. От миналата година страната има и стратегически план за промотиране на гръцките вина в чужбина.
Със специалното съдействие на ENAJ, Huvepharma и DG AGRI.