Грипните вируси по животните са опасни за здравето ни
Грипните вируси по животните може да са опасни за здравето ни, тъй като можем да се заразим с тях и да се разболеем. В рeдки случаи, тези вируси могат да предизвикат и пандемия. Важно е да знаем как да се предпазим от пандемии, причинявани от вируси, които се пренасят от животните на хората. Вирусологът Рон Фоучър от Медицинския център Еразъм в Холандия обяснява в интервю за Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) начина на тяхното разпространение и какво може да се направи, за да се намали рискът за общественото здраве.
– Д-р Фоучър, може ли грипните щамове да се пренасят от животни на хора?
Да, могат. Няколко щама, които се срещат в домашните птици или в свинете, са заразявали хората (например тези от подтипове H1N1, H3N2, H5N1, H6N1 H7N7, H7N9, H10N7). За щастие, това обикновено води до отделни случаи на заразени хора, като не се наблюдава предаване на заразата от човек на човек.
– Защо това трябва да ни тревожи?
Разбира се, първопричината на всяка човешка инфекция е различна и трябва да я изследваме, особено ако тя води до тежки боледувания или фатален край. Но най-голямата тревога е, че животинските вируси се приспособяват към новия си гостоприемник и стават способни да се пренасят
от човек на човек. В такива случаи, говорим за заплаха от пандемия – това е тревога от глобалното разпространение на дадена болест.
– Това често ли се случва? И по какъв начин?
За последното десетилетие има малко под хиляда документирани случаи на хора, които са се заразявали с вируса на птичи грип и около сто документирани случая на инфекции с вируса на свински грип.
Предаването на вируси от животни на хора става чрез пряк контакт
Те обикновето стават след пряк контакт на хората с инфектираните животни. Въпреки това, устойчивото предаване на тези вируси от човек на човек е рядко срещано явление. Четири грипни пандемии се появяват по време на миналия век – през 1918, 1957, 1968 и 2009 г. Пандемиите започват, когато животинските вируси започват да се предават от човек на човек чрез аерозолите или респираторните капчици, кашлицата, кихането или дори само чрез говора.
– Възможно ли е да предвидим вирусите?
Засега не можем да предскажем кои вируси ще се пренесат от животните на хората и кои от тях ще се окажат способни да се приспособят към човешкия организъм и ще започнат да се разпространяват между хората.
Не може да се предвиди кои грипни вируси ще се пренесат от животни на хора
Важни изследователски проучвания продължават и до този момент из целия свят, за да се идентифицира кои фактори са определящи за това.
– Какви са рисковете за здравето ни в следващите години?
Дивите птици са естествените гостоприемници на грипните вируси. Затова тези вируси винаги ще заобикал
ят нашия свят и ние няма какво да направим срещу това. Рисковете за човешкото здраве се появяват при контакта с домашните птици.
– Какви мерки може да предприемем?
Важно е да ограничим пренасянето на вируси от дивите птици на домашните, тяхното продължително застояване в домашните животни и контакта на хората с тях. В момента имаме няколко познати вируса, които значително може да засегнат общественото здраве. Това са птичия грип щам H5N1 в Египет и Азия, птичия грип щам H7N9 в Китай, птичия грип щам H9N2, който е разпръснат на много места из източното полукълбо и свинския грип щам H3N2 в САЩ. Органите, отговорни за общественото здраве, ги следят внимателно и търсят начини, по които да ги контролират.
Разработват се ваксини против грипните вируси по животните
В същото време, Световната здравна организация и Организацията по прехрана и земеделие работят за създаването на ваксини, които ще се използват преди избухването на пандемията срещу специфичния щам грип, който може да причини бъдещата пандемия.
Цялостна превенция на тези грипове е трудно осъществима, но може да се опитаме да намалим възможността от поява на пандемия и да ограничим въздействието им върху хората. Инициативата „FLURISK” на Европейския орган за безопасност на храните е друга важна стъпка към световните усилия да се разбере и контролира предаването на грипните вируси от животните на хората.

Превод: Дона Петкова
Стажант-преводач в Agronovinite.com