Сол
Sol

Йодираната сол увеличавала интелекта

Употребата на йодирана сол увеличила IQ на американците

Употребата на йодирана сол в САЩ е увеличила коефициента на интелигентност на американците средно с 3,5 пункта от 1924 г. досега. Въвеждането на употребата на йодирана сол било предприето от властите, за да се преборят със заболяването ендемична гуша, което се получава при ниски нива на йод в организма. Неочаквано обаче се появил и страничен ефект, свързан с интелекта, показват резултатите от изследване на National Bureau of Economic Research (NBER) в САЩ под ръководството на Джеймс Фрайър.


Причината за този ефект не е ясна, но е доказано, че приемът на йод в умерени количества действа добре на работата на централния мозък и нервната система. При част от хората се наблюдава йоден дефицит, който води до умствено изоставане и кретенизъм. Около 2 млрд. от населението на света е застрашено от дефицит на йод. Доказано е, че елементът има ключова роля за интелектуалното развитие на човек, особено  в ембрионалната фаза.

В Япония консумират много повече йод, отколкото в другите държави, а нацията се слави с висок интелектуален потенциал.

Изследването в САЩ е проведено сред 2 милиона американски ветерани, участвали във Втората световна война. Всичките са на възраст между 86 и 92 г. Преди мобилизация, те задължително попълвали тестове за интелигентност. По-умните отивали да служат в авиацията, а интелектуално по-посредствените били разпределяне в пехотата. Учените сравнили данните  с хора, родени преди 1924 г.и установили, че след въвеждането на йодирана сол, военнослужещите рязко увеличили интелектуалния си потенциал. Те по-често били изпращани в авиацията, а при някои IQ-то скочило с цели 15 точки.

Производството на йодирана сол е задължително в много страни

Йодирането на солта вече е задължително в множество държави, сред които и България. Йодът се набавя по естествен път в организма чрез храната – орехи, морски дарове, храни от крайбрежни райони с високо съдържание на йод в почвата. Но по света има различни стандарти за препоръчителната дневна доза йод – в САЩ е 1100 микрограма, а според Световната здравна организация – 300 микрограма. В Китай съдържанието на йод в солта е 30 милиграма на килограм.

Някои учени смятат, че използването на йодирана сол  може да доведе до проблеми със щитовидната жлеза. Ли Сюн от Министерството на здравеопазването на Китай обаче е на друго мнение: „Откакто в Индия започнаха да използват йодирана сол, случаите на болни от рак на щитовидната жлеза намаляха чувствително. После страната спря употребата на тази сол, но през 2005 г. отново бе регистриран бум на заболявания заради йоден дефицит и употребата на йодирана сол отново бе въведена“.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *