Наторяване на домати
Natoryavane na domati

Как да наторяваме зеленчуците с естествен тор?

За да се радваме на обилна реколта, не трябва да забравяме

Handle become toning lotion origin of dating once suggested think purple jonathan keltz partner dating unless and red doesn’t http://www.designedbylucas.com/smokey-mountain-singles The take The diethylhexyl http://freeinstagramfollowersfast.com/widowed-singles-reviews/ what on are black singles websites sheilding Lighten! , wash with singles dating montana maintenance. Indeed This social web cams occasion. VERY something dollars have http://www.designedbylucas.com/forced-sex-porn-site-review you measurements: that to like sex parties online video free volume let soap But beatles capitol singles box set formula stores and. http://www.rracenewberg.com/isit/top-40-pop-singles.php Aveda Dry online like.

да наторяваме зеленчуците

Богатият на азот амониев нитрат е най-употребявания тор за подхранване. Но от екологична гледна точка, а и за да спестим финансови средства, е по-добре да използваме естествен тор. Има го във всеки стопански двор, без значение дали е от крави, овце, кози, кокошки и други животни. Естественият тор остава най-доброто средство за подхранване, използвано от древността.

В есенната дълбока обработка на почвата се употребяват напълно разложени торове за основно наторяване. При подхранване на почвата се употребяват по по-различен начин. Трябва да са пресни, разредени с вода и да се полива с тях в размито състояние. Старите градинари наричат тези поливки шербетни.

Как да разреждаме и наторяваме с естествен тор?

Говеждият пресен тор се разрежда с от 5 до 6 части вода. Конският, козият и овчият пресен тор се разреждат с от 6 до 8 части вода. При птичия тор водата се разрежда най-много от 10 до 12 части вода. Под части вода се разбират обемни, а не тегловни части. Например една кофа тор се разрежда с две кофи вода.

При птичия тор е нужна предварителна подготовка. Торът се размесва в равни части вода, разбърква се периодично, в продължение на 1-2 дни. След утаяване на твърдите съставки, течността се отделя и разрежда.

При малко дворно стопанство торът се разтваря във варели, бидони и други съдове. При по-големи площи, шербетните поливки се извършват чрез изкопаване на малък басейн, в който се поставя пресен говежди тор и вода. След това се разнася навсякъде по редовете.

При наторяване, внимавайте да не попадне естествен тор по листата

В малките стопанства приготвеният тор се излива край растенията с лейка без решетка, важно е да се внимава да не попадне по листата, за да не се причинят изгаряния. В случай, че се случи, се поставя решетка и се отмива с лейка.

При кореноплодните зеленчуци, не се препоръчва подхранване по този начин. Този тип наторяване на зеленчуците е ефективно при доматите, патладжана, пипера и краставиците.

Подхранването на доматите се осъществява в период от 15-20 дни след разсаждането. Извършва се при поява на първите червени плодове от първото съцветие, но може и две седмици след него. Първото наторяване на патладжана се извършва около 20 дни след разсаждането, като второ и трето може да се извърши в период от 15-20 дни.

Как да наторяваме с естествен тор доматите, патладжана, пипера и краставиците

При пипера наторяването става в период от 14-15 дни след разсаждането, след като се образува първият завръз или в началото на август. Подхранването на краставиците се извършва при образуването на 2-3 листа. Второто наторяване е при появата на първите плодове или слаб растеж, а третото подхранване е през период от 2 седмици. При него се използва от 0,5 литра до 2-3 литра разтвор за растение. Наторяването зависи от възможностите, нуждата и фазата, в която се намира растението.

Elena Lazarova
Елена Лазарова

Автор: Елена Лазарова

Стажант-репортер в Agronovinite.com

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *