Градинари от варненското село Страшимирово селектираха нов сорт с най-новата българска люта чушка. Дарина и Христо Родинови, производители на разсад и стопани на “Лютата ферма” в с. Страшимирово, работят по кръстоската вече близо 6 години. В момента новата люта чушка е в процедура по световно патентоване в Унгария.
“Кръстосахме два мексикански сорта – Червено Хабанеро и Тринидад Моруга Скорпион, която е била най-лютата чушка в света, преди да се появи сортът Каролина Рийпър. Така получихме чушка, която стабилизирахме в продължение на 3-4 години, за да може всяка година да се получава реколта с едни и същи качества”, разказа за Агроновините Дарина Родинова.
Най-лютата българска чушка ще се казва Български дух. Очаква се представянето й да е през есента на 2021 г., тъй като патентоването на сорта продължава две години. В момента най-лютата чушка е Български морков, а Български дух ще е поне 7-8 пъти по-люта. “Лютивината й ще е над 500 000 скорвила”, обясни Дарина Родинова.
Фамилията отглежда нНад 300 вида люти чушки от цялото земно кълбо във фермата си в Страшимирово. Сладка от люти чушки, пресни и мариновани чушлета, сосове, туршии и пюрета от люти чушки, изсушени, замразени, смлени и декоративни чушки изпълват лютата вселена на семейството, което се заело да отглежда пикантния зеленчук преди десетина години.
Със земеделие Родинови се занимават повече от 25 години. В началото четат книги, учат се от практиката и години наред отглеждат зеленчуци и подправки. „Със съпруга ми Христо произвеждаме разсади и зеленчуци. Лютите чушки най-напред ни бяха хоби”, разказва Дарина. “Ние се влюбихме в тези невероятни растения, когато научихме за техните безбройни полезни качества в различни области. Започнахме да отглеждаме люти чушки за собствени здравословни цели. От консумация на фреш чили за лични ползи, стигнахме до сосове, сладка, пюрета, разядки, подправки, сушени люти чушки, зехтин и др.
Ние изучихме всяка една полза, употреба и комбинации на лютите чушки и повярвайте ни – те нямат граници”, казват Родинови. Земеделците са проучили, че в световен мащаб люто обичат 25% от хората, а 5 на сто са буквално пристрастени. Семейството вярва, че редовната консумация на люти чушки е причината в страните, откъдето те идват, да има далеч по-малко случаи на хора с ракови заболявания.