Смесването на хербициди може да доведе до фитотоксичност
Смесването на хербициди може да се окаже фатално за посевите и да доведе до загуби за земеделските производители. Затова трябва да се внимава при използването на препарати и да се търсят съветите на специалистите по растителна защита. Това са препоръките на ръководителя на катедра „Земеделие и хербология” към Аграрния университет в Пловдив проф.д-р Тоньо Тонев.
Ако културите не се третират правилно с препарати може да се стигне до фитотоксичност, предупреждава той. Такова явление учените са наблюдавали при пшеница, слънчоглед и рапица.
„Всяко смесване на хербициди, дори и на два хербицидни препарата, може да се окаже фатално“, казва ученият. Състоянието на въздушната влажност, съдържанието на почвена влага, температурните режими и денонощните амплитуди няма как да ги прогнозираме, а това оказва влияние върху действието на хербицидите върху културите, допълни проф. Тонев.
Борбата с плевелите трябва да започва още през есента
Изобилието на плевели в полските култури е сред основните проблеми за земеделските производители тази година. Продължителната и топла есен, меката зима и влажната пролет благоприятстваха заплевяването. Затова експериментите на опитните полета на Аграрния университет при пшеницата бяха насочени към нестандартни срокове за внасяне на утвърдени хербицидни препарати при тази култура, коментира проф. Тоньо Тонев.
Той препоръчва борбата с плевелите при посевните култури да започва още през есента, ако климатичните условия благоприятстват това третиране.
„Голяма част от хербицидите, които са регистрирани при пшеницата, могат да се използват в много по-ранни фази от нейното развитие, т.е. още през есента. Но само при условие, че имаме братила пшеница, че дневните температури са над 10-12 градуса, а нощните температури не падат под 5-6 градуса”, препоръчва проф. Тонев.
Продължителната топла есен е изключително благоприятна да се освободим от плевелите по-рано и на пролет площите са чисти, допълва той. По
думите на учения, по този начин водата, хранителните вещества и светлината се използват много по-рационално от културните растения , отколкото ако те бъдат заплевелени.