Учените направиха пробив в изследванията на генома на овцете
След осем години изследвания, учените завършиха първата част от изследванията си върху генома на овцете. С технологията, произтичаща от проекта, те се надяват да генерират средно 200 милиона новозенландски долара (€125 милиона) през следващите 15 години, съобщава agra-net.net. При популация от около един милиард овце, австралийската организация Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) смята, че пробивът в генома на овцете може да има огромно въздействие върху икономиката на селските райони, тъй като овцете са основен източник за месо, мляко и вълна. Водени от CSIRO, международен екип учени идентифицираха гени, свързани с храносмилателната система на овцете и дебелата им вълна, както и гени, които позволяват на животните да се хранят с нискокачествена трева и други растения. Публикацията на проучването в списание Science е кулминацията в труда на 26 институции от общо 8 държави.
Учените откриха гени в овцете, свързани с производството на вълна
Един от авторите на проучването – Джон Макюън, казва, че той и колегите му са използвали факти, събирани през последните 6-7 години. „Това ни позволи за свършим много работа, което преди беше невъзможно. Международните усилия доведоха до изключителни резултати в проучванията на генома на овцете. Идентифицирахме повече от 30 милиона ДНК комбинации“, казва Макюън. Откритията, по думите му, ще позволят да се откриват ген варианти, касаещи продукцията или пък болестите по овцете. Събраната при проучванията информация ще се използва, за да се развива генетичната селекция по 22 показателя основно в Нова Зеландия, където се отглеждат предимно овце за добив на месо и мляко.
С откритията си в генома на овцете, учените ще разработват терапии срещу болести
Това включва разработването на терапии срещу заболявания по овцете като екзема, подобряване устойчивостта на животните към паразити, плодовитостта, добива на месо и други. Сред ключовите открития на учените са тези, които касаят храносмилателната система на овцете и изобилието на живи микроорганизми в търбуха. Открити са и нови гени, които са познати и досега при бозайниците, но само при преживните животни. „Овцете са били сред първите животни, отглеждани от хората за собствени нужди и все още са важна част от световната селскостопанска икономика. Научавайки повече за техния геном, ние ще можем да отглеждаме по-здрави и продуктивни стада“, казва друг автор от екипа учени – Алън Арчибалд от Roslin Institute в Шотландия.