350 000 лв. става бюджетът на мярката „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари“
Повече от два пъти е увеличен бюджетът на мярка А от Националната програма по пчеларство – „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”. От 150 000 лв. общата сума по мярката нараства на 350 000 лв. Това съобщиха експерти от отдел „Промоционални програми” от ДФ „Земеделие“ по време на информационния ден за българските пчелари в с. Арбанаси, общ. Велико Търново.
Документите по мярка А ще се подават в Централно управление на ДФ „Земеделие” в град София. Средствата ще покриват разходи за информационни материали, организиране на пресконференции, наем на зали и щандове, участие в международни изложения и др.
На 17 ноември 2014 г. започва приемът за Кампания 2015 г. по Националната програма по пчеларство. Бюджетът по четирите мерки: А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”, Б „Борба срещу вароатозата”, В „Мерки за подкрепа на извършването на физикохимичен анализ на пчелния мед” и Г „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността”, е малко над 4,4 млн. лв., съобщи заместник-изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” Иванка Багдатова.
Националната програма по пчеларство ще подпомогне проекти с над 4,4 млн. лв.
Експерти от ДФ „Земеделие” обясниха на присъстващите пчелари, че приемът на документи по четирите мерки за настоящата кампания ще продължи 10 работни дни. Заявленията ще се приемат от 17 ноември до 28 ноември 2014 г. Образци на документите за кандидатстване са публикувани на официалната интернет страница на ДФ „Земеделие” в раздел „Селскостопански пазарни механизми”.
Експерти от отдел „Месо и пчеларство” учочниха, че документите по мерките за борба с вароатозата, физикохимичен анализ на пчелния мед и купуване на кошери, отводки и пчелни майки трябва да се подава лично или чрез упълномощено лице. Те ще се приемат в 28-те областни дирекции на ДФЗ по адрес на регистрация за физическите лица и по адрес на управление – за юридическите лица. Експертите допълниха, че часът на подаване на документите няма да бъде водещ критерий за класирането. Размерът на финансовата помощ по трите мерки ще бъде между 60% и 80% от одобрените разходи, в зависимост от изискванията по конкретната мярка, заложени в Наредба № 9 от 19 ноември 2013 г.
Финансовата помощ по Националната програма по пчеларство е от 60% до 80% от одобрените разходи
По време на информационния ден пчеларите се запознаха и с възможностите за получаване на кредити от ДФ „Земеделие”. Те ще се отпускат пряко от Фонда на кандидати с одобрени проекти по мерки Б „Борба с вароатозата” и Г „Мерки за подкрепа на подновяването на пчелните кошери в Общността”. Лихвеният процент при тях е 5 % на годишна база. Кредитите се отпускат за четвърта поредна година. Те покриват 95% от помощта по мерките, а останалата част от средствата се осигурят от самите бенефициенти.
По време на събитието зам.-изпълнителният директор на ДФ „Земеделие” представи и обобщени данни за усвояемостта на бюджета по пчеларската програма за Кампания 2014 г. Иванка Багдатова каза, че въпреки по-късно започналият прием, през миналогодишната кампания са усвоени 74% от предвидения бюджет по мерките за борба с вароатозата, физикохимичен аналаиз на пчелния мед и за купуване на кошери, отводки и пчелни майки. Тя допълни, че с изплатените малко над 3,1 млн. лв. са финансирани 1315 договора на пчелари от цялата страна.
Зам.-изпълнителният директор на ДФЗ обърна специално внимание и на мярка А „Техническа помощ за пчелари и сдружения на пчелари”. По нея през Кампания 2014 г. успешно е реализиран един промоционален проект на пчелен мед. Това беше първият проект, обединил осемте най-големи пчеларски организации в страната. Иванка Багдатова акцентира, че за реализацията на „Силата на пчелния мед” са отпуснати 150 хил. лв., които са усвоени почти на 100%.