Обелките от домати заменят лаковете и смолите при консервните кутии
Учени намират приложение на тоновете обелки от домати, които се изхвърлят след консервирането на зеленчука, съобщи Франс прес. Учени от Парма работят повече от 2 години по финансиран от ЕС проект на стойност 800 000 евро. Целта им е в скоро да „облепят“ консервните кутии с обелки от домати, които да изместят синтетичните лакове и смоли.
Това ще е възможно след извличането на кутин – субстанция, намираща се в обелките на доматите. От нея се произвежда биолак, с който да се покриват външни и вътрешни повърхности на металните консерви.
Превръщането на доматените обелки в лакове няма да е скъпо, смята доктор Анджела Монтанари, отговорник на проекта. Кутиите с доматено покритие ще бъдат пуснати на пазара най-рано до две години.
С обелките от домати се избягва опасният за здравето бисфенол
На планетата всяка секунда се произвеждат 4 тона домати. Общото производство на година възлиза на 145 милиона тона. Отпадъците са около 2.2 процента от домата под формата на фибри, семки и кожа. В Италия отпадъците са над 100 000 тона на година, а цената за преработката е 4 евро за тон средно. Отпадъците се дават на животните, или се преработват в торове за биогаз.
Обелките от домати в бъдеще може да заменят полимерите и смолите, който съдържат бисфенол А. Веществото е забранено в много страни при производството на биберони, а от 2015 г. ще се забрани и за използване във всички съдове за храни, поради способността да преминава от тях в самите хранителни продукти. Учените от Парма работят заедно по проекта с колеги и от други шест европейски страни – Италия, Гърция, Испания, Чехия, Франция, Лихтенщайн.

Копирайт: Камелия Китина
Стажант-копирайтър в Agronovinite.com