Най-сетне започна приемът на заявления за директни плащания
Приемът на заявления за директни плащания в тазгодишната кампания най-сетне започна днес, със закъснение от две седмици. Документите на кандидатите за директни плащания ще се подават до 15 май без санкции и от 16 май до 9 юни със санкция от 1% за всеки ден закъснение. Формулярите се приемат в общинските служби „Земеделие”, а новите бланки са публикувани на сайта на ДФ „Земеделие” www.dfz.bg, в менюто „Директни плащания”/Кампания 2014.
Забавянето със старта на приема на заявленията за директни плащания е точно две седмици, тъй като трябваше да започне на 4 март. „Няма да има проблеми с Кампания 2014 и всички заявления ще бъдат своевременно приети и обработени. Общинските земеделски служби имат готовност и познания и могат да се справят със закъснението“, коментира зам.-министърът на земеделието Бюрхан Абазов пред Фермер БГ.
Приемът на документи за директни плащания закъсня с две седмици, но всички заявления ще бъдат приети
По думите му, удължаване на срока за прием било невъзможно, тъй като началото и краят на кампанията били фиксирани с европейски регламент. По думите на Абазов, късният старт на кампанията е заради забавянето на наредбите за планинските райони, районите с природни ограничения и за агроекологичните плащания. Промените обаче са обнародвани днес в Държавен вестник.
Забавянето на наредба 11 пък било обективно, тъй като според зам.-министър Абазов „дебатите и приемането на изборния кодекс са заели цялото пространство в пленарна зала и в Държавен вестник“. Той съобщи още, че преди седмица е започнал приемът на заявления за подпомагане на животновъдите.
Нов момент тази година е Схемата за преразпределително плащане
Новото тази година е Схемата за преразпределителни плащания (СПРП). Тя предвижда с около 15 лв. по-високи субсидии за площ за първите 300 декара, за които земеделският стопанин е получил подпомагане по Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). Кандидатите трябва да подадат общо заявление за кандидатстване за директни плащания, в което да маркират отметката, че искат да получат субсидии и по СПРП. Прилагането на схемата има за цел по-равномерно разпределение на досегашните директни плащания като се насочват средства към малките и средни стопанства.
През 2014 г. земеделците могат да кандидатстват и за субсидии по следните схеми:
– Схема за единно плащане на площ;
– Схема за ягоди и малини, необвързана с производството;
– Схема за подобряване на качеството на плодове и зеленчуци, произвеждани в България;
– Схема за национални доплащания на хектар земеделска земя;
– Схема за национални доплащания за тютюн, необвързана с производството;
– Национални доплащания за говеда (схема, необвързана с производството);
– Национални доплащания за овце-майки и/или кози-майки (схема, обвързана с производството);
– Схема за поддържане на производството на краве мляко в икономически уязвими ферми (НДКМ 1);
– Схема за поддържане на производството на краве мляко в необлагодетелстваните райони (НДКМ 2);
– Схема за поддържане на производството на краве мляко в нитратно уязвимите зони (НДКМ 3);
– Схема за специфично подпомагане за крави с бозаещи телета (схема, обвързана с производството);
– Схема за отглеждане на овце-майки и кози-майки в икономически уязвими общини в Южна България;
– Схема за отглеждане на овце-майки и кози-майки в необлагодетелствани райони.