Компаниите от Съюз „Произведено в България“ замразяват цените си в търговските вериги
Компаниите от Съюз „Произведено в България“ (СПБ) ще замразят за 2 години цените на стоките, които предлагат в търговските вериги у нас. Решението на близо 850-те членове на съюза е в отговор на лансираната миналата седмица хипотеза, че готвените поправки в Закона за защита на конкуренцията, известни като „закона срещу търговските вериги„, ще провокират увеличение на цените в хипермаркетите с около 40%.
Предупреждението отправи Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружение за модерна търговия. „Има огромен риск от сериозно поскъпване на хранителните стоки заради
готвено ново законодателство относно борбата с монополи и картели на пазара на бързооборотни стоки“, каза той. В поправките на закона се въвежда понятието „значителна пазарна сила“, което касае компании с определени обороти и влияние в даден регион.
При нарушения глобата може да стигне и 10% от оборота, предупреди Матеев и посочи, че уплашените търговци ще почнат да калкулират тези възможни санкции в цените на продуктите.
„Не желаем да се разпространяват инсинуации сред българските потребители. Ако има движение в цените, то няма да е заради нас, производителите, а от страна на самите търговски вериги„, подчерта собственикът на фабриката за производство на бонбони и дъвки „Алпи“ Венцеслав Пейчев, който е член на Управителния съвет на СПБ.

В съюза са категорични, че формулираното в законовите поправки понятие злоупотреба със „значителна пазарна сила“, както и останалите изменения, ще внесат справедливост на пазара.
Има двоен аршин за българските производители и доставчиците на стоки от ЕС
От години у нас се прилага двоен аршин спрямо българските производители и доставчиците на стоки от ЕС, смята Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Икономическите условия са непосилни и само за първите три месеца на тази година са фалирали 67 български производители на хляб. Ако в другите страни членки на ЕС има разписани правила и ясен етичен кодекс, то у нас политиката се диктува от посланиците и управлението на страната е през посолствата, посочи социологът Кънчо Стойчев, член на УС на СПБ.

В съюза са категорични, че поправките в Закона за защита на конкуренцията се бавят, тъй като има огромен натиск срещу приемането им. „Три години и половина се бави обсъждането, виждаме нежелание да се покаже здраво позицията на държавата, че е готова да помага на малкия и средния бизнес“, заяви председателят на УС на Съюз „Произведено в България“ Лукан Луканов, собственик на „Арома“.
Заради протакането на обсъжданията и липсата на подкрепа за малката и средната индустрия, съюзът дава „жълт, ако не и червен картон“, на вицепремиера Даниела Бобева. „Скоро нашето разочарование ще се превърне в искане на оставка“, изтъкна Луканов. Едно от решенията срещу нелоялната конкуренция, според Кънчо Стойчев, е производителите да се кооперират, за да устоят на монополите.