Обсъждат промени в Закона за горите
Промени в Закона за горите, които да облекчат дейността на малките и средни ползватели в сектора, обсъжда в четвъртък работната група за промени в горското законодателство.
Вървим в защита на тези, които работят в гората и се грижат за нейното опазване и устойчиво и многофункционално развитие, заяви зам.-министърът на земеделието и храните д-р инж. Валентина Маринова при откриването на заседанието. Тя подчерта, че се правят промени, за да бъде защитен всеки един, който работи в горите. Целта им е да могат да работят заетите в сектора, да реализират своите идеи и намерения и да се върви към устойчиво и конкурентно развитие на горския отрасъл.
Промените в Закона за горите засягат добива на дървесина
Измененията на Закона за горите в по-голямата си част засягат стопанисването на горски територии и ползването на дървесина и недървесни горски продукти, сроковете за залесяване на сечища и опожарени горски територии, определението за местни фирми и условията за дърводобив от тях, промени за управлението и стопанисването на общинските гори. Предстои да бъдат направени и допълнения в някои от текстовете, отнасящи се до фонд „Инвестиции”.
Зам.-министър Маринова съобщи, че до края на тази седмица предложенията за промени в Закона за горите ще бъдат обсъдени с неправителствените организации.
Законът за горите предвижда и гаранции и неустойки по договорите
По време на заседанието членовете на работната група дискутираха и предварително постъпилите предложения за промени в Наредбата за условията и реда за възлагане изпълнението на дейности в горските територии – държавна и общинска собственост, и за ползването на дървесина и недървесни горски продукти. Предложените текстове засягат някои от дискусионните въпроси, свързани с гаранциите и неустойките по договорите, облекчаване на процедурите за извършване на дейности в горите и ползването на дървесина. Членовете на групата ще имат възможност да направят своите коментари и да бъдат разгледани всички бележки по Наредбата, които постъпват.
Зам.-министър Маринова уточни, че след постигане на консенсус по всички предлагани промени по Наредбата предстои задължителната съгласувателна процедура. След приемането на становища от всички министерства, министърът на земеделието и храните, при изпълнение на неговите правомощия, ще внесе този нормативен акт за разглеждане на заседание на Министерския съвет.
Дървата за огрев ще бъдат осигурени до началото на октомври
Дървата за огрев на населението ще бъдат осигурени до началото на месец октомври, бе уверена по-късно в четвъртък зам.-министър Маринова от директорите на шестте държавни горски предприятия. Те я увериха, че количествата дърва за огрев са достатъчни, дори са с 10% повече от това, което е било миналата година.
По време на срещата бяха обсъдени и сертифицирането на горите, осъществяването на контрол при дърводобива, както и правата и финансовото обезпечение на заетите в горския сектор. Беше дискутирано и предприемането на мерки, които да доведат до изкарване на бизнеса от сивия сектор.
Ще бъдат създадени Обществени стопански съвети по места, в които участие ще вземат представители на местната власт, прокуратурата, съда и всички заинтересовани страни.