Протеин действа като сензор за наличието на фосфати в културите
Група учени от Центъра за биотехнологии (CNB) на Националния съвет за научни изследвания на Испания е открила протеин, действащ като сензор за наличието на фосфати. Според Хавиер Пас-Арес, ръководител на това проучване, този протеин трябва да бъде изучен внимателно, за развитието на едно по-устойчиво селско стопанство.
Фосфорът е изключително важен хранителен елемент за всички организми. Растенията го набавят от почвата под формата на фосфат, но тъй като е изключително трудно разтворим, в по-голямата част от почвите се среща в малки дози, което би могло да повлияе негативно на продукцията. Идентифицирането на протеина, който спомага за определяне количеството фосфати в растенията, би бил важен биотехнологичен инструмент за подобряване на ефективността при употребата на фосфати за растенията.
Липсата на фосфор в почвата влияе негативно върху земеделската продукция
В сътрудничество с учени от Института „ Макс Планк“ в Кьолн и от Университета в Джъдзян, изследователите от CNB Мабел Пуга и Изабел Матеос идентифицирали този сензор, чрез изучаването на протеини, които си взаимодействат с активатор, сигнализиращ за недостиг на фосфор в растенията. В последствие установили, че взаимодействието между протеина-сензор и активатора се осъществява само тогава, когато растенията имат достатъчно количество фосфор. На практика взаимодействието не предизвиква активиране на системата, ако фосфорът е в достатъчни количества.
Протеинът-сензор за фосфати е подобен на този в дрождите
Този сензор за наличие на фосфати в растенията е доста сходен с такъв, открит в дрождите, но „ съществува съществена разлика в механизма на взаимодействие“, подчертава Пас-Арес. В случая на дрождите, сензорът не подтиска системата, сигнализираща глад на фосфати, при липса на такива, докато при растенията не я активира, при наличието на достатъчно количество. Тоест се постига един и същ ефект, отчита се дали има нужда от фосфати по два различни начина. За Пас-Арес сега „остава да разберем на какво се дължат тези различия“.

Превод от испански: Георги Харизанов
Стажант-преводач в Agronovinite.com