Биоземеделие

Браншовици: С 40% са орязани субсидиите за биоземеделие

С близо 40% по-малка субсидия на база референтна цена ще получат биологичните стопани, които ще подават проекти по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделските стопанства“ от ПРСР 2014 – 2020. „За пореден път от ДФ „Земеделие“ взимат скандално решение, което ще нанесе голям удар върху биологичното земеделие в България.

В това липсва всякаква логика, при положение, че биологичното земеделие е приоритет за Европа като цяло „, смята Ивайло Здравков, председател на Българска асоциация на бенефициентите по европейски програми (БАБЕП).

На същото мнение са и от Българска асоциация „Биопродукти“. „Българските правителства от доста години вече говорят, че биоземеделието е приоритет. За съжаление често се случва да видим действия, които са в противоречие с това твърдение. Налага се да доказваме правотата си. А много по-лесно би било всяка идея, която касае земеделието, в частност биоземеделието, да се обсъжда със заинтересованите“, посочват от Българска асоциация „Биопродукти“.

„Българското земеделие е в труден период, тъй като функционира в условията на нарастваща конкуренция на вътрешния и външния пазар. В същото време постигането на заложените приоритети и стандарти на ЕС, налага огромни инвестиции, които трудно биха се реализирали без финансова подкрепа.

В новата политика на ЕС, целите са от по-висш ранг – повишаване конкурентоспособността на земеделските стоки, запазване на околната среда и завишени изисквания към качеството и безопасността на храните. Все по-голям брой потребители търсят здравословна, питателна и незамърсена с изкуствени торове и други химически съставки продукция“, подчертават от БАБЕП.

От асоциацията допълват, че създаването на трайни бионасаждения е по-скъпо от конвенционалното. От друга страна, агротехнологичните мероприятия по създаването на една овощна градина включват извършването на механизирани дейности като оран, дисковане, култивиране и пръскане, които са едни и същи, независимо дали става въпрос за био или конвенционални насаждения.

Дотук инвестицията би била една и съща при биологично или конвенционално земеделие, но още на този етап ДФ „Земеделие“ дава 40% по-малко средства за био насажденията, подчертават от бранша. „Експертите от ДФ „Земеделие“ явно не са си дали сметка и за основното запасяващо торене, което се прави при първоначалното обработване на почвата.

При биологично земеделие то се прави с органичен тор – най-често от червен калифорнийски червей. Това прави първоначалната инвестиция за биоземеделците още по-висока“, изтъква Ивайло Здравков. БАБЕП ще поиска официални становища от земеделското министерство и ДФ „Земеделие“ как се е стигнало до орязване на субсидиите за биоземеделие. Според Здравков, взетото решение противоречи на всички европейски политики и цели в областта на селското стопанство.

От Българска асоциация „Биопродукти“ съобщиха за Agronovinite за още един проблем – в края на миналата седмица е отнета акредитацията на един от сертификаторите за биопроизводство „Био Еллас“ (Bio Hellas). Никой, нито от земеделското министерство, нито самият сертификатор е уведомил бенефициентите. „Всички тези хора, ако МЗХ не вземе кардинално решение и не издаде изрична заповед, ще си изгубят сертификатите за биопроизводство, без да имат никаква вина за това“, предупредиха от асоциацията.

Става дума за около стотина души, които се занимават с органично производство. Процедурата по отнемане на акредитацията на сертификатора е започнала през ноември и държавата формално приема, че през това време биологичните стопанства не са били под контрол, с което не отговарят на условията за биопроизводители.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *