Твърденията за спиране на субсидиите в следващия програмен период на ЕС са слухове. Тепърва ще се обсъждат вариантите за финансово подпомагане в земеделието след 2020 г., заяви евродепутатът Момчил Неков. „Никой не е казал, че няма да има подпомагане от 2021 г., но най-вероятно то ще е от нов вид, в нов вариант“, допълни Неков.
„Става дума за политическо решение. Общата селскостопанска политика е най-голямата от политиките на ЕС. Това означава, че не може с лека ръка да се правят промени в толкова важен сектор, който носи прехраната на голям дял от европейските граждани. ОСП върви с многогодишната финансова рамка, която по принцип е за 5-годишен период, но последните две бяха за 7-годишни периоди. Това означава, че най-рано отговор може да имаме към 2018 г. , когато ще се изготвя многогодишната финансова рамка. Вътре в нея ще се вкарат разходите по всички секторни политики в земеделеието за 2021-2028 г. „, каза Неков в Европейския парламент.

През следващата година той ще се срещне с браншовите организации, за да се формулират интересите и те правилно да бъдат представени в Брюксел. „Това е пътят – четири години по-рано да разберем какви са проблемите в България, да тръгнем от обсъждането на ОСП и на етап 2018 г. нашите български предложения да са готови“, подчерта Неков.
Междувременно новите схеми за финансиране на аграрния сектор след 2020 г. бяха обсъждани на конференция за бъдещето на земеделието и селските райони в Европейския съюз. Финансовите инструменти могат да осигурят ефикасно бюджетно разпределение, каза Вернер Шмит от Европейската инвестиционна банка. По думите му, средствата, инвестирани в земеделието чрез безвъзмездно финансиране, могат да бъдат вложени само веднъж, докато чрез финансов инструмент те могат да бъдат използвани многократно.
Под въпрос е до колко публичните стоки могат да бъдат доставени, ако финансирането за земеделието бъде намалено, каза Джон Брайън, бивш председател на Асоциацията на фермерите в Ирландия. Той припомни, че проблемът в много селски райони е опустяването на земята и финансовите инструменти не могат да направят нищо, за да променят това. Голяма част от участниците във форума подчертаха, че запазването на подпомагането е необходимо за оцеляването на малките и средни ферми.