1 млрд. лв. носят на производителите на зърно и държавата ниските изкупни цени
Около 1 млрд. лева ще изгубят зърнопроизводителите и държавата заради ниските изкупни цени на пшеницата, предупреди управителят на мелницата в Стара Загора Георги Кършибрадов. Той очаква и по-ниски постъпления от ДДС в хазната.
Цената на житото основно зависи от конюнктурата на пазарите в Украйна и Русия, където тон пшеница в момента се продава за 320, а не за 270 лв., обясни Кършибрадов пред БНР. По думите му, у нас ниските изкупни цени на пшеницата се диктуват от търговците с цел по-високи печалби.
В момента в България за производство на хляб се използва три пъти по-малко пшеница, отколкото преди 1989 г., когато са били нужни 1,5 млн. тона. Пазарът на пшеницата също е слаб, тъй като секторът почти е унищожен. Затова по-голямата част от произведеното в България жито се изнася в чужбина.
Производството на хляб е концентрирано в монополни фирми
Кършибрадов обясни още, че производството на хляб в страната е концентрирано в няколко големи фирми, които са монополисти. Те са затворили цикъла, като произвеждат жито, имат собствени мелници и хлебозаводи, а тази практика е забранена със закон в другите страни от Европа.
Според Кършибрадов, проблемите в сектора и ниските изкупни цени на пшеницата се дължат на липсата на стратегия за развитие на селското стопанство и слабите позиции на браншовите организации.