„Засетите площи с ръж в България са близо 69 000 дка. Спрямо предходната година площите са се увеличили с 30%“. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева при откриването на жътвата по проекта „Хляб на мира“ в Бургас. Тя поясни, че у нас се потребяват по-малко от половината добиви от зърна, а останалите количества са за износ.
У нас производството на ръж е намаляло най-малко 50 пъти от 1939 година, когато културата се е отглеждала върху 2,3 милиона декара. Макар че ръжта се отглежда по-успешно от пшеницата в ниските планински райони, тъй като понася кисели почви, по-малко взискателна е към предшественика, има добра самопоносимост и може да се отглежда като монокултура, както и силно потиска плевелите, тя има по-слаб продуктивен потенциал от пшеницата, затова е системно измествана от основната полска култура. Намаляването на икономическия интерес доведе до изоставяне на селекционната работа с ръж, поради което от години у нас няма селекционирани нови сортове от културата и най-често се засява румънския сорт Данае. Средният добив за страната не превишава 150 кг/дка.

В световен мащаб, в края на ХХ век, ежегодно са засявани около 200 млн. дка ръж, от които половината в Русия, Беларус и Украйна. Около 50 млн. дка се засяват в Полша и Германия. В началото на ХХI век добивът на ръж рязко намалява, като например производството на ръж в Русия спада от 13,9 млн. тона през 1992 година до едва 3,6 млн. тона през 2005 година. Подобни са данните на Организацията по прехраната към ООН ФАО за редица други държави: Полша — от 5,9 млн. тона през 1992 до 3.4 млн. тона през 2005; Германия — от 3.3 млн. тона до 2.8 млн. тона; Беларус – от 3.1 млн. тона до 1.2 млн. тона; Китай – от 1.7 млн. тона до 0.6 млн. тона; Казахстан – от 0.6 млн. тона до 0.02 млн. тона.
По данни от 2005 година, ръж се отглежда предимно в Източна, Централна и Северна Европа. Основните площи, където се засява ръж са в Северна Германия, Полша, Украйна, Беларус, Литва, Латвия, Централна и Северна Русия. Ръж се отглежда още в Канада и САЩ, Аржентина, Бразилия, в Турция, Казахстан и Северен Китай.
МЗХ ще подкрепи домакинството на България за ;еждународната конференция „Мир и земеделие“, която ще се проведе през 2017 г. Страната ни ще даде своя принос в разпространяването на посланието, че мирът в света означава устойчиво земеделие и гарантирано изхранване на населението, съобщи министър Танева. Изпълнението на проекта „Хляб на мира“ стартира през 2013 г., когато в 12-те държави членки на ЕС от Централна и Югоизточна Европа бяха засети семена от ръж, добити от полето около Помирителната църква в Берлин. През 2013 г. семена от ръж от Берлин бяха засети във всички държави участнички на исторически важни места. В България ръжта бе засята в района на Съединение.