Аграрното министерство пусна новия Регистър на биопроизводителите
Стопаните, които тепърва стартират биопроизводство, вече ще подават заявления онлайн. Това става чрез обновения Регистър на производители, преработватели и търговци на земеделски продукти и храни, произведени по правилата за биологично производство, който е на адрес http://bioregister.mzh.government.bg/, съобщиха от земеделското министерство.
Досега стартиращите биопроизводство стопани обявяваха започването на дейност, като изпращаха формулярите си разпечатани по пощата. Това забавяше целия процес на актуализиране на данните. Възможността за подаване на формуляр по електронен път ще облекчи операторите и ще съкрати времето за включването им в регистъра, смятат в МЗХ.
Регистърът предоставя актуален списък с информация за биооператорите в България по области и с обявените от тях дейности. Потребителите вече ще могат да направят справка за актуалност на дейността на даден производител, преработвател, търговец или вносител, като могат да търсят по име, област или продукт. Предвижда се освен информацията за дейностите на операторите, да се добавят и актуалните сертификати за произведените от тях продукти.
Освен базата данни за биологичното земеделие в България, на сайта на регистъра могат да бъдат намерени и основните нормативни документи, регламентиращи всички дейности свързани с биологичното земеделие. Сайтът ще се доразвива и ще предлага и допълнителна полезна информация, както за потребителите на биологични продукти, така и за всеки, който иска да стартира дейност по биопроизводство, като преработвател или търговец.
Биоземеделието е основен приоритет на МЗХ, но не и през 2014-та
Междувременно, както Agronovinite.com съобщи, на 270 стопани тази година им изтича петгодишният срок на ангажиментите по агроекология. От публикуваните в Държавен вестник промени в Наредба 11, която касае агроекологичните плащания, става ясно, че те няма да получат субсидии по мярка 214 „Агроекологични плащания“ за тази година. В наредбата е записано, че 2014-та е нулева по отношение на поемане на нови агроекологични ангажименти. В същото време експерти от МЗХ твърдят, че това ще се промени и че спорната Наредба 11 ще бъде преработена.
Нещо повече – вчера при откриването на конференция за биологичното земеделие и качеството на храните зам.-министърът на земеделието Бюрхан Абазов каза, че „биоземеделието е основен приоритет в политиката на МЗХ през новия програмен период 2015-2020 г.“. Той обаче пропусна 2014-та, с която всъщност започва новият програмен период.
Светлана Боянова: ЕК не предвижда никаква нулева година за агроекология
„Съществува преходен регламент, в който има две хипотези. Първата предвижда със средства по новата ПРСР 2014-2020 г. да се финансират разходите, свързани с правните задължения към бенефициенти, които вече са поети в рамките на мерките по програмата в предишния програмен период, влючително и по мярката за биологично производство, но за които средствата по съответната мярка са изразходвани. Условието за това е обаче изрично тези разходи да се предвиждат в съответната програма 2014-2020 и да се спази делът на финансиране от Европейския фонд за развитие на селските райони 2014-2020г.
Другата хипотеза е да се поемат нови ангажименти през 2014 г. във връзка с мерките по ПРСР 2007-2013 г., дори след като финансовите ресурси са изчерпани и все още не е приета съответната програма за новия програмен период. Условията за допустимост на разходите по тези нови задължения са същите като тези споменати по-горе., детайлно разписани в чл. 3 от този преходен регламент“, коментира Светлана Боянова, председател на Института за агростратегии и иновации.
По думите й, нулева година няма, защото ако имаше, то Европейската комисия нямаше да предлага преходни правила. Идеята на преходния регламент е да няма нулева година и процесите да протичат плавно, подчерта Боянова.