Смолянски инвеститори оглеждат вандейски овце за внос в Родопите
Инвеститори от Смолян са харесали за развъждане у нас животни от породата вандейски овце по време на изложението „Sommet dе l’élevage“ в Клермон Феран, Франция. Те са били впечатлени най-вече от здравите бутове на кочовете от тази месодайна порода, позната на специалистите от Института в Стара Загора и ценена във Франция и в повече от 20 страни в света. Българските животновъди се интересували най-вече от адаптационните качества на животните и дали те ще виреят добре по родните планини.
Смолянските инвеститори харесали особено един коч, показан на изложението от стопанина си Ксавие, животновъд от Алпите. Той купил роденото край океана расово животно, след като то успешно преминало през изпитвателната станция.
В момента елитният екземпляр от породата вандейска овца живее на 1200 м надморска височина и е привикнал с условията без затруднения, благодарение на адаптационните си качества. Ксавие разказал на българските инвеститори, че кочът създава неуморно поколения чрез кръстоски с местните овце, а агнетата наследяват яката му физика и оформени бутове. Стопанинът му е много доволен, защото печели доста добре от него, а и Гошо ще работи още дълги години, разказа Мила Александрова, президент на Българо-френската селскостопанска асоциация, която посредничи за навлизането на тези породи в страната ни.
Вандейските овце са с дълъг период на разгонване
Вандейската овца има дълъг период на разгонване, които се простира от октомври до юни, обясни Александрова и добави, че така може да се отговори на търсенето на пазара. Плодовитостта също е забележителна – дзвиските се характеризират с обагняне още през първата година с резултат 90% заплодяемост и плодовитост от 175%. При овцете средната плодовитост е над 190 %, като ранната заплодяемост на дзвиските не се отразява на майчинските качества на възрастните женски.
„Млечността на овцете е съществен показател за доброто отглеждане на агнетата. 80% от близнаците се отглеждат от майката. Вандейската овца дава много добър прираст. Както при чистопородните, така и при кръстоските, агнетата отговарят на пазарното търсене с тегло 35/40 кг на 100/120 дни“, добави Мила Александрова. Други качества на породата са, че бързият прираст и добрата класация на трупчетата нареждат вандейския коч между най-добрите решения за терминално кръстосване.
Вандейските овце лесно се отглеждат и на свободна паша, и в кошара
Вандейската порода се характеризира с лекотата си на адаптация към различните системи на животновъдство. Вирее на свободна паша, като женските влизат в кошарата само преди обагняне, според физиологичния си статус. Този вид овце може и да се отглеждат интензивно в кошара.
Още в края на 2012 г. стана ясно, че български бизнесмени инвестират в месодайното говедовъдство и са готови да внасят френски говеда от породите Лимузен, Обрак и Салерс, които са подходящи за отглеждане в нашите условия.