Развъдна асоциация за породите говеда Херефорд, Абърдийн Ангус и други чистокръвни породи ще бъде учредена в Сливен на 29 април. Това решение взеха фермери участници в кръгла маса в Пловдив, на която се обсъдиха възможностите за създаване на развъдна асоциация в месодайното направление.
По време на срещата бяха обсъдени параметрите и целите на бъдещата развъдна организация, бе създадена работна група, която да подготви документацията по учредяването.
„Има глад за чистопородни животни, особено в планинските райони. Най-близко те могат да се купят от Румъния и Германия, алтернативи са Австрия и Ирландия. Едно шестмесечно теле от Германия струва 1900 евро“, даде пример Ивайло Земенски, управител на фирмата за месодайно и млечно говедовъдство „Ай енд Ти България“ – Симитли.
Цената на 14-15-месечно животно от Сибиу, Румъния, е 1800 евро, 3000 евро е цената на 18-месечен бик с родословие от Германия, 3500 – от Англия, посочи Земенски. Трябва да работим така, че да постигнем висока цена и качество като в Западна Европа и за български чистопородни животни, заяви селекционерът д-р Иван Омайников от Асоциацията за развъждане на черношарената порода в България – Добрич.
„Качеството на месото у нас е много по-различно от това, което може да се купи само на 1500-2000 км на запад. Ние можем да отглеждаме, но не и да угояваме“, коментира Младен Радев от „Ферматъ“ ЕООД. „Новата развъдна асоциация трябва да насочи вниманието на фермерите и да ги обучи на ефективни системи на отглеждане, хранене и угояване“, предложи Радев.
Бъдещата асоциация ще работи в две направления – развъдни и комерсиални. Трябва да се развие порода с достатъчно генетично и генотипно разнообразие, за да се произвеждат животни с висока икономическа ефективност, казаха инициаторите за новата организация. Вътрешната конкуренция между членовете на асоциацията е в основата на постигане на високо качество при породите Ангус и Херефорд.

Сред задачите ще бъде локализирането на стадата и обективизиране на породната им принадлежност чрез официално родословие или геномен тест. Първостепенни показатели са лесни отелвания, мляко на майките, отлични угоителни качества, фертилност и темперамент на животните.
Обективната оценка на развъдните резултати ще е в основата на бъдещата асоциация. Асоциацията ще се стреми към обективност в преценката на новопостъпващите животни. Провеждането на изложения, конкурси и разпродажби ще се обективизира с присъствие на чуждестранни съдии и оценители.
По този начин постепенно учредителите се надяват да се формира вътрешен pedigree пазар, подчертаха фермерите. В комерсиалното направление усилията ще се съсредоточат за създаване на сертифицираща програма за продуктите от Ангус, Херефорд и комерсиалните им кръстоски.
Необходимо е у нас да се използва ефективно системата (S) EUROP. Тя е въведена в България и се ползва в кланиците, но де факто не се дава цена за трупен клас. Фермерите настояват да се въведе бонусна система за качество и бонус за порода от кланиците. Една от най-важните задачи ще бъде създаването на доверие между фермерския и преработвателния сектор, както и предвидимост за качеството и количеството на суровината.
Идеята е да се наложи използването на породата Ангус за юници във фермите млечно направление и увеличаване на доходите от мъжки телета. Участниците в кръглата маса не бе подмината и темата с високия здравен статус на стадата, който е основен фактор за увеличаване на популацията.
Сред стратегическите цели на бъдещата развъдна асоциация са постигането на пазарен дял и формиране на бранд за продуктите от двете породи, както и търсене на стратегически споразумения с месопреработватели и търговци от България и чужбина.
Популяризиране на месото от Ангус и Херефорд като топ вкус и качество ще бъде приоритет, казаха още фермерите. Целта е да се създадат комерсиални и pedigree стада с висок здравен статус и ясна селекционна програма.
В анализ на сектора „Месодайно говедовъдство“ до 2015 г. бе обобщено, че липсват секторни правила, контролът на пазара на животни е занижен, липсват знания и умения от страна на фермерите, както и познания за технологията на отглеждане и хранене.
„Да вземем пасищното говедовъдство – достатъчно ли е за балансираното хранене на животите във фермата? Знае ли животновъдът какви видове треви има в пасището“, коментираха участниците в кръглата маса.

Сред другите недостатъци в сектора са липсата на пазарна ориентация – в кой момент започва продажбата на говедата, за кой пазар работи животновъдът, постига ли качество за износ, кой иска да купи стоката му, отговаря ли качеството и количеството на продукта на търсенето извън България. Не се търгуват групи еднотипни животни – пряк резултат от липсата на развъден план.
Участниците в срещата отбелязаха, че фермерите не знаят реалната себестойност на продукцията си. В нашите ферми няма селекционен самоконтрол. Не се преследват ясни развъдни показатели, липсва специализация на фермите – pedigree развъдчик, комерсиално стадо (краен продукт месо), или угоител (угояване от 15 до 18 или от 18 до 22 месеца).
Фермерите отбелязаха, че при специализация на фермера ветеринарно-здравния и търговският риск намаляват. Структурирането на селекционната дейност във фермата към реализация в по-къс период гарантира намаляване на риска и по-бърза възвръщаемост на вложените средства.
„В период на структуриране на месодайния сектор субсидиите имат важно значение, но най-важно е създаването на технологична, ветеринарна и хранителна база с цел постигане на ниска себестойност на крайния продукт“, коментираха участници в кръглата маса.
Михаил Михайлов от Националния съюз на говедовъдите в България поздрави фермерите за решението им да учредят развъдна асоциация. „Млечното говедовъдство у нас е в колапс, още по-слаби са показателите в месодайното направление„, каза Михайлов.
Бъдещата развъдна асоциация ще заложи на мениджърския подход и за поста изпълнителен директор ще бъде обявен конкурс, посочи Генчо Генчев, фермер от Сливен. Домакини на срещата бяха компаниите „Стар Дженетикс“ и „Геномика“. Бъдещата развъдна асоциация може да разчита на директни контакти със сродни организации на двете породи в Република Ирландия и Германия.
Общото събрание за учредяване на новата развъдна асоциация ще се състои от 11 часа на 30 април в Информационния център по животновъдство в Сливен.