Синдикати и работодатели подписват рамково споразумение за съвместна работа за устойчиво земеделие
Рамково споразумение за съвместна работа между социалните партньори за устойчиво развитие в земеделието през следващия програмен период ще подпишат днес Светла Василева, председател на Федерацията на независимите синдикати от земеделието, и Христо Цветанов, председател на Асоциацията на земеделските производители в България .
В заключителния етап на съвместен международен проект „Информирани и опитни за устойчиво земеделие” днес в Гранд-хотел „София“ започна транснационална конференция на тема „За по-добро участие и корпоративната социална отговорност за устойчиво земеделие и по-добра и качествена заетост в земеделието”.
По време на конференцията с подписването на рамковото споразумение между страните ще бъдат обединени усилията им за решаване на неотложните въпроси, засягащи трудовите и осигурителните отношения в земеделските производствени структури, както и за прилагането на стратегическите цели и приоритети, залегнали в Общата селскостопанска политика на ЕС в полза на българското устойчиво земеделие.
Социалният диалог в земеделието, промените в новата ОСП, корпоративната социална отговорност, заетостта и качествените работни места са част от темите на дискусионния панел на събитието.
В работата на конференцията ще участват президентът на КНСБ Пламен Димитров, генералният секретар на ЕFFAT Арнд Спан, зам.-министърът на МТСП Росица Янкова, представител на МЗХ, водещи експерти по ОСП, трудови и социални въпроси от България, Германия, Франция, Италия, Румъния, Македония, Чехия, Словакия, Словения и Швеция.
„Ще подкрепяме екипа на Министерство на земеделието и храните винаги, когато действията са насочени към по-висока доходност и заетост на населението в страната и в селските райони”. Това каза председателят на Конфедерация на независимите синдикати в България Пламен Димитров по време на среща с министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков и тримата заместник-министри в МЗХ.
„Основна грижа на екипа ми при управлението на сектора и при задаването на приоритетите на новия програмен период ще бъде подпомагането на икономическия напредък на страната и подобряване условията на труд и увеличаване на заетостта на работещите в земеделието, селското и горското стопанство”, каза министър Греков.
Страните се съгласиха, че усвояването на средства по европейски и национални проекти не трябва да е самоцел, а да се търси социален и икономически ефект върху българското село и върху икономиката като цяло.