Кардамон
Kardamon

Дванадесетте лечебни свойства на кардамома

Кои са 12-те лечебни свойства на кардамома?

Родината на подправката кардамом е тропическата джунгла в Югозападна Индия. Днес се отглежда най-вече в Непал, Тайланд и Централна Америка. Подправката е позната още от древността – стотици години преди новата ера е бил познат в Индия. Използвал се е в повече от 30 традиционни китайски и аюрведически лекарства. И в двете култури е прилаган при проблеми с храносмилането, заболявания на кръвта, дихателните пътища и алергии, за прочистване на организма и по-добър тонус.

В древното индуско учение Аюрведа, кардамомът дава силата да избягваме конфликтите, да сме толерантни към неприятните хора и да прощаваме обидите. В Европа попада с търговските кервани от Изтока към Древна Гърция и Рим и благодарение на кръстоносците. Споменава се в трудовете на Хипократ, бил е прилаган от бедуините. Смятало се е, че ако гостите бъдат почерпени с кафе с кардамом, това е белег за голямо уважение.

В миналото се е използвал за ароматизиране на кафе  Близкия Изток, а в Иран е бил добавян към чая. 60 % от световното производство на кардамом се изнася за арабските страни. Добавя се в билковите чайове от Индия, в ликьорите, приготвяни от бенедиктинските монаси, в шведската горчивка, която цери грипа, в билкови смеси за стимулация на имунитета, в таблетки за храносмилане и отвари за отслабване. Доказано е, че кардамомовите зрънца са богати на калий, калций, желязо, цинк, фосфор, манган, натрий и магнезий, етерични масла, витамин С и витамини от групата В.

Кои са заболяванията, при които се прилага кардамомът?

Болно гърло, бронхит и туберкулоза

Кардамом се влага в медикаменти за лечение на инфекции в гърлото. Силните му антибактериални и противовъзпалителни свойства помагат при лечението на инфекциозни болести на белите дробове и туберкулоза, смята д-р Филиз Балч. Има отхрачващи свойства, затова се препоръчва при простуди, бронхит и пневмонии. Чаят от кардамомови семенца облекчава болното гърло и кашлицата.

Инфекции на устата

Екстрактът от кардамом унищожава болестотворните стрептококи и кгъбички. Затова се препоръчва против инфекции в устната кухина и афти. Някои смятат, че е добра профилактика на кариесите, тъй като стимулира отделянето на слюнка. Тя спомага по естествен път да се отмиват частиците, които с времето се натрупват като плака по зъбите.

Главоболие, мигрена

Кардамомът се препоръчва при хронично главоболие и мигрена, тъй като облекчава болките и стимулира кръвообращението. Облекчава нервността и стресовите симптоми, затова се приема против главоболие от нервно напрежение.

Рак

Бразилски биохимици са доказали, че кардамомът предпазва организма от действието на свободните радикали. Подправката съдържа веществото лимонен, което обичайно се открива в кората на цитрусовите плодове. Смята се, че D-лимоненът влияе благотворно при някои видове рак. Експеримент на Индийския национален онкологичен институт показва, че редовен прием на кардамом убива туморните клетки при рак на дебелото черво у мишки. Смята се, че такъв ефект кардамомът може да има и при хората.

Сърдечно-съдови заболявания 

Учени изследват свойствата на кардамома да предпазва от заболявания на сърдечно-съдовата система. Играе роля против образуването на тромби. Биохимици са установили, че подправката възпрепятства слепването на тромбоцитите, като по този начин предпазва от стеснение и запушване на кръвоносните съдове.

Хипертония

Проучване на индийски учени отчита, че под влияние на кардамома спада кръвното налягане при хипертоници. Доброволци приемали по 3 грама кардамон всеки ден в продължение на три месеца, в резултат на което кръвното им налягане се нормализирало.

Бъбречни заболявания

Кардамомът има отводнително действие и противодейства на задържането на течности. Подпомага работата на бъбреците и пикочния мехур, обобщават пакистански лекари, изследвали действието на подправката върху отделителната система по проект на тяхното здравно министерство.

Болки в ставите и мускулни крампи

Растението кардамом съдържа етеринчи масла, които, вложени в масажно олио, облекчават ставните болки и мускулните крампи.

Импотентност

Едно от най-древните приложения на ароматната подправка е за лечение на половата немощ и преждевременната еякулация. Според легендите, Клеопатра е посрещала Марк Антоний с ароматни пръчици, съдържащи кардамом.  Със същото приложение се споменава в приказките на Шехеразада. По традиция се хвърля в ритуалния огън на сватбените индуски церемонии, за да стимулира сексуалната страст на младата двойка.  Древните лечители са препоръчвали подправката в комбинация с мляко и мед, затова е имало негласна забрана за консумацията й сред монасите във Ватикана. В източните култури обаче и до днес се смята за натурална виагра. Фармацията проучва това въздействие, което вероятно се дължи на съставка, която има способността да увеличава кръвния поток в интимната област.

Диабет

Едно от малко популярните свойства на кардамома е, че сваля кръвната захар. Препоръчва се при профилактика на диабета, като се приема по следната рецепта: 1 с. л. кардамонови зрънца се сваряват за около 10-15 минути в 1 литър вода. Отварата се пие по 200 мл на ден.

Стомашни проблеми и газове

Кардамомът действа благоприятно върху храносмилателната система и ограничава появата на газове. С това си действие той е отдавна познат на традиционната медицина на Индия, Китай и Корея. Полезен е при болки в стомаха. Препоръчва се и при лош дъх – достатъчно е да сдъвчете само няколко зрънца, за да се освежите.

Затлъстяване

Подправката подпомага метаболизма и се използва за намаляване на теглото. Етеричните масла дават усещане за ситост и потискат апетита. Най-известната рецепта за отслабване е в комбинация със зелен чай. Отварата помага за изчистването на мазнините и токсините.  За засилване на метаболизма се препоръчва да се сдъвчат няколко зрънца.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Кефир

Кефир – против рак, диабет, високо кръвно и лош холестерол

Кефирът e един от факторите, свързани с дългата продължителност на живота на хората от Кавказ, поради многобройните си ползи за здравето като антистресови свойства, имуномодулация, понижаване на холестерола, антиалергични, антиастматични, антимикробни, противоракови свойства и химиопрофилактика срещу рак на дебелото черво. Такива ползи за здравето се приписват на състава на протеини, витамини, липиди, минерали, аминокиселини и микроелементи на кефира.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *