Шест браншови организации от аграрния сектор поискаха стимули за българското производство при точкуването на проекти по подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ от мярка 4 „Инвестиции в материални активи“ от ПРСР 2014-2020 г. В съвместна позиция браншовиците изтъкват, че подкрепят изказаните от зам.-министъра на земеделието Васил Грудев намерения да се насърчава преработката на суровина от родни земеделски производители, но смятат за недопустимо получаването на 30 точки от критерий „Проекти с инвестиции и дейности насочени в чувствителни сектори“, без с това да се гарантира изкупуване и преработка на родна българска земеделска суровина.
„В раздел „Придружаващи специфични документи“ за доказване на този критерий е записано: „Предварителни договори с описани количества и цени на суровините, като доказателство, че над 75 % от обема на преработваните суровини са от растителен или животински произход, попадащи в обхвата на Приложение № 5, съгласно производствената му програма за първата прогнозна година от бизнес плана след изплащане на финансовата помощ“. По този начин формулиран критерият дава предимство на сключен договор, например с турски производител на домати или вносител на турски домати.
Чувствителните сектори изброени в Приложение № 5 са българските земеделски сектори, които се намират в тежко икономическо състояние. Секторите, които България иска да развива и секторите, които искаме да спасим от унищожение. Вярваме, че Министерство на земеделието и храните ще направи всичко възможно да подкрепи българските земеделски производители, в неравната им борба с вносните и в много случаи некачествени земеделски суровини, които ще бъдат суровинна база за българската преработвателна промишленост“, се казва в становището на Националния съюз на говедовъдите в България, Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели, Българска асоциация „Биопродукти“, Фондация за биологично земеделие „Биоселена“, Сдружение за биологично пчеларство и Националното обединение на младите фермери в България.
Браншовиците смятат, че друга пречка за насърчаване на родното производство е наложеното ограничение по мярката да могат да кандидатстват само лица, регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите. „Това означава, че земеделските производители – физически лица не могат да кандидатстват по подмярка 4.2. За нас остава непонятно каква е разликата между физическо лице земеделски производител и едноличен търговец (ET) земеделски производител, като бенефициенти по подмярката.
В действителност точно Министерството на земеделието и храните нееднократно е заявило, че насърчава достъпа на производителите до пазара, а в момента се прави точно обратното. Първо от 20 на 10 точки бе намален приоритет „Предприятието на кандидата предвижда в бизнес плана преработката на минимум 65% собствени или на членовете на групата/организация на производители или на предприятието суровини /земеделски продукти/“, който директно касаеше преработка на собствена суровина.
В момента се ограничава достъпа точно на тези земеделски производители, които биха реализирали малки като инвестиция, но изключително „живи“ и с голяма добавена за обществото стойност проекти. По този начин ще позволим без допълнителни усилия (административни) земеделските производители да се възползват от възможността да кандидатстват и да постигнат именно така силно насърчаваната конкурентноспособност и реализация на краен продукт, а не суровина.
Въвеждайки посоченото ограничение ще натоварим потенциалните бенефициенти физически лица да направят допълнително разходи, като ще ги откажем от кандидатстване и ще насърчим развитието на сивия сектор в България“, се посочва в становището на браншовите организации. Техните представители настояват тези пропуски да бъдат отстранени в окончателния вариант на наредбата.