Европейската комисия прие нови правила за държавните помощи в селското стопанство
Европейската комисия прие нови правила на ЕС за държавни помощи в селското стопанство, горското стопанство и селските райони, за да бъдат в съответствие с реформираната Обща селскостопанска политика за периода 2014-2020 г.
Промените, които ще влязат в сила на 1 юли, са част от по-широка кампания на Европейската комисия за модернизиране на правилата на ЕС за държавните помощи, насочени към подпомагане на икономическия растеж и конкурентоспособността, съобщава agra-net.net.
Новите правила бяха публикувани през февруари, след което последваха обществени консултации и обсъждания с държавите-членки. На базата на обратна връзка със заинтересованите страни и разговори с правителствата, правилата вече са финализирани.
Редица делегации изразиха загриженост по въпроса за придобиване на земя от млади фермери, подкрепени от Европейския съвет на младите земеделски производители (CEJA), но въпреки това ЕК защитава специална разпоредба.
Комисията реши обхватът на държавните помощи в селското стопанство да се разшири
Комисията прие нови „насоки“ за държавните помощи, които се определят на база общи критерии за оценка на съответствието на държавната помощ с правилата на вътрешния пазар на ЕС. Ще бъдат разширени възможностите за помощ в областта на земеделието и горското стопанство. Например, държавите-членки ще могат да отпускат компенсации за щети, свързани със защитени животни и животни за разплод, както и за покупка за подобряване на генетичното качество на стадото.
Приет е и нов Регламент за освобождаване на земеделието за периода 2014-2020 г. Той позволява на правителствата да предоставят определени категории държавни помощи, като например подкрепа за малките и средните предприятия, без предварително одобрение от ЕК. Добавят се и нови категории помощ. Държавите-членки ще могат да отпускат държавна помощ за сектора на горското стопанство и на малките фирми в селските райони, без да се налага да минават през дълги процедури за уведомяване и получаване на разрешение.
Актуализациите предвиждат значително намаляване на административната тежест за публичните органи, подчерта комисията. Потенциалните бенефициенти ще могат да се възползват от държавната помощ по-бързо.