ЕК готви нови регламенти за подкрепа на пазара на млечни продукти заради руското ембарго
Европейската комисия ще издаде четири нови регламента за подкрепа на пазара на млечни продукти. Решението е във връзка със забраната за внос в Русия на земеделски продукти от ЕС и е подкрепено с почти единодушно от членовете на Комитета по общата организация на селскостопанските пазари към ЕК и Експертната група по хоризонтални въпроси.
Първите два проекта са за частно складиране за масло и обезмаслено мляко на прах във връзка с руското ембарго. С тях е урежда възможността производителите на тези продукти да кандидатстват до края на 2014 година за подпомагане за частно складиране. Условията за получаване на подпомагане са същите, като тези по прилагания досега Регламент 826/2008, включително по отношение на качеството на тези продукти и на размера на съхраняваните партиди.
Размерът на подпомагането е 18,93 евро за тон масло
Размерът на подпомагането е 18,93 евро за тон масло за постоянни разходи за съхранение на склад и 0,28 евро на тон за всеки ден от складирането по договора. За обезмасленото мляко на прах подпомагането е в размер на 8,86 евро на тон за постоянни разходи за съхранение на склад и 0,16 евро на тон за всеки ден от складирането по договора. Помощта ще се отпуска в случай, че договорът за съхранение на масло и за мляко на прах е със срок от 90 до 210 дни.
Другите два проекта са за делегиращи регламенти на ЕК. С първия се удължава срокът на публичната интервенция за масло и обезмаслено мляко на прах до 31 декември 2014 г. Вторият е делегиращ регламент, с който се открива временно частно складиране на определени видове сирена. Тези два документа ще бъдат приети съгласно процедурата за спешни мерки по чл. 228 на Регламент 1308/2013, която не предполага гласуване. Документите ще бъдат публикувани на 5 септември и ще влязат в сила още на следващия ден – 6 септември 2014 г.
Българските производители на саламурени сирена и кашкавал ще могат да се възползват от помощта
Българските производители на саламурени сирена и кашкавал ще могат да се възползват от помощта за частно складиране по последния регламент. Изискванията са сирената и кашкавала е да са минали периода на съзряване, както и минималният размер на партидата да е 1 тон и тя да е означена по начина, предвиден в делегиращия регламент.
Кандидатите за подпомагане ще трябва да подадат до края на годината в Разплащателната агенция заявление, което да отговаря на изискванията на регламента, като те трябва да са сключили и договори за съхранение на сирената със срок от 60 да 210 дни. Одобрените кандидати ще сключват договор за подпомагане с Разплащателната агенция. Подпомагане се отпуска до изчерпване на общия финансов ресурс за ЕС.
Повече подробности ще бъдат публикувани на интернет страницата на Държавен фонд „Земеделие”.
Предложените мерки за подпомагане на пазара на мляко и млечни продукти в ЕС са в резултат на забраната за внос на някои селскостопански продукти от ЕС в Руската федерация и последвалите смущения в пазара. Цените на европейския пазар на мляко и млечни продукти показват, че руската забрана сериозно е засегнала този сектор и секторът се нуждае от време и помощ, за да се адаптира.