Списъкът с гъбични заболявания при овошките е дълъг, но ако градинарят знае причините и симптомите, той може да приложи правилно лечение и профилактика.
Защо възникват гъбичните болести по овошките?
Заразяването с гъбички на овощните дървета има различни причини. От една страна, растенията могат да се заразят чрез нараняване, когато гъбичните спори попаднат в кората безпрепятствено. Съществуват и други опасности – инфекция при листопада, при силен студ по време на цъфтежа или при подрязване на дърветата.
Друга причина за заразяване с гъбички е влагата. Рядко подрязваните дървета образуват гъста корона от клони и листа, в въздухът циркулира лошо. След дъжд дърветата съхнат бавно, което създава идеална почва за гъбички от всякакъв вид. Ето две гъбинни болести по овошките, които много често нападат овошките.
Загниване на кората
Тази болест се предизвиква от гъбата Schizophylium alneum. Причинява загниване на кората на стъбла и клони, като се заселва върху предварително засегнати от зимно измръзване, слънчев пригор или механични повреди части на кората. Върху стъблата и клоните гъбата образува плодните си тела, които са много дребни. Те са с белезникава, влакнеста повърхност, приседнали странично или с къси дръжки. Нападнатите части на кората загниват, като гниенето обхваща и съседните части.
Сребърен лист
Болестта сребърен лист има много типични признаци. Причинява се от гъбата Stereum purpureum. Листата на нападнатите дървета добиват матово сребрист цвят и чуплива консистенция. Клоните с такива листа не завързват плод или завързалият плод окапва преждевременно. По-късно дървесината на болните клони пожълтява и клоните изсъхват.
Плодните тела на гъбата представляват разстлани по кората кожести ципи, покрити с пурпурно-
червен спороносен пласт. Спорите на гъбата, попаднали в раничките по стъблата и клоните, поникват там и образуваният мицел се развива в дървесината, като отделя токсини, които чрез соковете стигат до листата и предизвикват отделяне на епидермиса от лежащите под него тъкани, на което се дължи сребристият вид на листата.
Борба с гъбичните болести по овошките
• Дърветата трябва да се поддържат в добро състояние чрез висока агротехника и чрез предпазване от измръзване, от вредители и от други повреди. Добре действат в това отношение фосфорните и калиевите торове.
• Трябва да се внимава при работа с дърветата, за да не се нараняват ненужно. При резитба не бива да се оставят чепове, които служат като бази за заселване на дърворазру-шаващите гъби. Раните, предизвикани от резитба-та или от разреждането на короните, трябва да се замажат с катран, блажна боя или 5%-ов разтвор на син камък.
• Изсъхналите от мраз или от други причини клони и дървета се отстраняват и се изгарят още преди образуването на гъбни плодни тела по тях.
• Добре е плодните тела на гъбите да се унищожават още преди появяването им.
• Срещу сребърния лист са получени добри резултати при лекуване на болните дървета с железен сулфат (зелен камък) и салицилова киселина или смес от тях, употребени като разтвор за напръскване на дърветата или внесени в почвата.