Актиномикоза
Актиномикоза по говедата

Как да разпознаем болестта актиномикоза по говедата

Актиномикозата е инфекциозно заболяване на едрия рогат добитък. Среща се рядко при овцете, свинете и хората. Протича хронично и се характеризира с появата на грануломатозни образувания в различни тъкани и органи. Причинители на заболяването са широко разпространените в природата лъчисти гъбички (актиномицети) – много устойчиви и във външната среда запазват своята биологична активност до 4 години, даже и при неблагоприятни климатични условия.

При естествени условия източници на инфекцията са грубите фуражи, заразени с актиномицети. Затова болестта се проявява най-често през оборния период, когато животните консумират големи количества слама, а вследствие на недостиг на витамини кожата и слизестите ципи стават особено уязвими. Има обаче и случаи на лятно проявление, поради травми и използване на груби фуражи.

В зависимост от вида на лъчистата гъбичка, нейните свойства и състоянието на организма скритият период на актиномикозата е от няколко дни до няколко месеца. Обикновено актиномикозната гранулема се развива в рехавите, добре кръвоснабдени тъкани и по-рядко в твърдите (костите). Попаднали в тъканите, гъбичките предизвикват възпаление, появяват се друзи, формират се гранули. По-късно те се сливат и се образуват големи гнойни огнища, пълни с друзи.

Обикновено болестният процес протича бавно, с местни промени, без други видими признаци. Най-често актиномикозата се среща в областта на долната челюст и по-рядко в междучелюстното пространство. Образуванието е с твърда, дървоподобна консистенция, здраво срастнабо с кожата и прилежащите й меки тъкани, подвижна по отношение костите. Болезненост липсва или е слаба, поради което апетитът а запазен, както и телесното състояние на животното. В началото на абсцеса изтича жълта гной, в която има друзи на гъбичката с големина на на просена зърно. Впоследствие гнойта става слизесто-кървава с примеси на разлагаща се тъкан.

Диагнозата в много случаи се поставя трудно, тъй като признаците на заболяването са сходни с тези на редица други възпалителни процеси, предизвикани от анаеробни микроорганизми. В случай, че процесът е локализиран в костните тъкани, прогнозата е неблагоприятна. Заболяването е спроводено с необратимо разрушаване на структурата на костите.

За лекуване на актиномикозата са описани много методи. Най-ефективни са йодните препарати, особено когато са в комбинация с различни антибиотици и сулфонамиди. Налагат се често и хирургически операции.

По-важна е профилактиката като се балансират дажбите по отношение протеини, витамини и микроелементи; обработка на грубите фуражи: обеззаразяване и обезвреждане на тора; редовен клиничен преглед на животните и своевременна изолация на болните; дезинфекция на средата, обитавана от болните; биотермично обезвреждане на тора от болните животни; осигуряване на ветеринарно-санитарна защита на обслужващия персонал.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *