„Пазарът на препарати за растителна защита трябва да бъде максимално отворен, така че земеделските производители да ги купуват на цени и условия каквито са в другите европейски страни.“ Това заяви министърът на земеделието и храните Десислава Танева на конференция на Съюза на Дунавските овощари в Русе.
Тя уточни, че към днешна дата има разрешение за употреба на повече от 35 препарата и още 20 са в процедура да се разрешат. Министър Танева увери овощарите, че в средата на месец февруари те ще получат средствата за специфична подкрепа по Схемата за подпомагане за качествени плодове и зеленчуци. Тя допълни, че има уверение от Държавен фонд „Земеделие“ плащането да започне след 15 февруари.
Министърът на земеделието и храните съобщи още, че от 5 до 27 февруари 2015 г., земеделските производители ще могат да подават документи за компенсиране на разходите, свързани с изпълнението на Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период.
„Производството на български плодове и зеленчуци ще се подкрепя приоритетно през следващите години“, подчерта също министърът . Тя обясни, че резултатите ще бъдат видими едва след няколко години. Според министър Танева държавата трябва да развива земеделието си балансирано, диверсифицирано като вид производство, за да има достатъчно български плодове и зеленчуци, които със сигурност се предпочитат от потребителя.
„Най-важното е политическите кабинети и ръководства, които се сменят в Министерство на земеделието и храните да не излизат от пътя на дългосрочното развитие, поради конюнктурни или политически съображения“, каза още Танева.
Пред присъстващите, министър Танева бе категорична, че в момента най-голямото предизвикателство пред Министерството е кампанията за директни плащания 2015, която ще започне от 1 март. Тя ще бъде подобрена с много повече схеми, а производителите на плодове и зеленчуци и животновъдите ще получат 232 млн. лева от предвидените общо 1,4 млрд лева за директни плащания.
Десислава Танева поясни, че производителите на плодове и зеленчуци ще могат да кандидатстват по схемата за преразпределително плащане, която е нова.
В рамките на посещението си в град Русе, министърът на земеделието и храните проведе и среща със земеделски производители от областта. Пред министър Танева фермерите споделиха притесненията си относно промените в Закона за данък върху добавената стойност.
1 коментар
Отново ударението при финансирането е неправилно
поставено.В момента сектор „Плодове и зеленчуци“
се нуждае,не толкова от повишени директни плащания,а от осигуряване и гаранции на средства
за капиталови разходи.