За обединение на производителите на пипер срещу прекупвачите и спекулантите, призоваха от Асоциация „Български пипер“. Едно обединение на производителите на пипер ще игнорира от пазара прекупвачите, които формират около 20-25% от крайната цена на пипера, мошениците, които вземат пипера на производителите и никога не го плащат или го плащат по непазарни цени, спекулантите и тези, които изнудват пиперопроизводителите с кредити с непосилна лихва, често стигаща до 10% месечно, коментира организационният секретар на Асоциация „Български пипер“ Георги Василев.
Според Управителния съвет на браншовата структура, със създаването на организация на производителите на пипер себестойността на продукцията ще намалее с около 10-20% чрез общи покупки на материали, семена, разсади, торове, препарати, машини и услуги. Приходите от продажби ще нараснат с около 20-40%, ще се увеличи и продажната цена, тъй като ще се прескочат прекупвачите и ще се премине към директни продажби към тържища и преработватели , експорт и вътреобщностни доставки на пресен и преработен пипер.
В момента в 8 държави има подготвени маркетингови специалисти, които желаят да продават нашата продукция в пресен и преработен вид, уточни Георги Василев.
Със създаването на организация на производителите на пипер ще се увеличи производството на декар чрез използване на хибридни семена, внедряване на иновации в технологията по отглеждане на пипера, чрез повишаване квалификацията на агрономите и специалистите по отглеждане на пипера, допълни той.
Според Управителния съвет на Асоциация „Български пипер“, едно обединение на производителите ще помогне да се продава цялото количество произведен пипер – в момента около 30-35% от продукцията се унищожава поради липса на пазар, заетост на собствениците с други проблеми, непознаване на пазара, липса на сортиране по качество, размери и цветове, огромни фири и похабяване на стоката.
Предимство ще бъде и това, че чрез организация на производителите на пипер ще се усвояват напълно всички помощи, субсидии и преференции за пиперопроизводителите. Помощта достига до 420лв./дка, но сега само 15% от производителите имат достъп до тези пари, тъй като останалите са са дребни стопани и не се справят с бюрокрацията. Хората в бранша ще са в състояние да си връщат ДДС-то, докато в момента едва 12 на сто от производителите на пипер са регистрирани по ДДС – всички останали купуват материали, семена, машини, услуги и други с начислен данък, но не могат да калкулират това в продажбите
Кой губи и кой печели от създаване на организация на производителите на пипер? Печелившите са производителите, тъй като ще намалят себестойността на продукцията си и рязко ще увеличат доходите си, семепроизводителите, търговците на торове и препарати, машини и съоръжения, амбалаж, транспорт и други, които ще спечелят от това, че ще имат срещу себе си надежден и платежоспособен партньор, с реални пазарни позиции, който купува на едро и няма опасност от неплащане или фалит.
Ще спечелят и търговците на едро и магазинните вериги, тъй като ще получават сортиран, сертифициран, опакован и етикетиран пипер, който могат да продават поне 15-20 дни без големи фири и загуби от развала. „Сега е пълен хаос от вносен и местен пипер – сортове, качества, цветове, вкусове и цени, които нямат нищо общо с търсенето и предлагането. Пазарът е изключително беден откъм сортово разнообразие, цветове и качества“, посочи Георги Василев. По думите му, от създаване на организация на производителите на пипер ще спечелят много и преработвателите, тъй като вече няма да им се налага да внасят пресен пипер от Македония, Гърция, Турция и Сърбия.
В същото време преработвателите ще получават само такава суровина, каквато им е нужна за изработка на конкретния продукт – печена белена капия, замразена рязана на ивици или кубчета, бушена, туршия, пиперково пюре, лютеница, сортирана по цветове, размери и качество. Ще купуват по спецификация , а не каквото им докарат от полето, смятат в Асоциация „Български пипер“.
Браншовиците са убедени, че така ще отпадне необходимостта преработвателите да отглеждат пипер , за удовлетворяване на нуждите си. Те ще могат да се съсредоточат върху машините, технологиите за преработка, пазарите, докато сега над 40% от времето им минава в търсене на пипер, разправии за качеството, цената, времето за доставка. Партидност няма, при сортовете цари хаос, качеството е различно, има и проблеми с количествата. Според изчисленията на асоциацията, в момента преработвателите хвърлят или губят по много начини между 10 и 15% от закупения пипер, което веднага повишава себейстойността и намалява конкурентноспособността на продукцията им .
Създаването на организация на производителите на пипер ще донесе много ползи и на износителите, тъй като те ще разполагат с охладен, сортиран, палетизиран и етикетиран продукт, готов за експорт . Сега отделят 80% от времето и усилията си за това и обикновено не го постигат, смятат браншовиците. Ползи ще имат и крайните потребители, тъй като ще получават качествен и разнообразен по сортове и вкусове продукт на справедлива цена. „Ще се върне по пазарите и „Куртовската капия”, която е нашето богатство сред зеленчуците в Европа. Постепенно ще върнем на пазара нашия български млян червен пипер – сега 80% от предлагания е внос от държави, които никога не са били значими играчи в този сектор. Камбите отново ще заемат своето място като пресен продукт и като царска туршия“, изреди Георги Василев.
Според Асоциация „Български пипер“, със създаването на организация на производителите те ще излязат на светло и само от тях държавата ще прибира милиони от данък печалба и около 50 млн. лв. ДДС. Ще се разкрият около 20 000 нови работни места, които сега са в съседните ни държави. Вместо да работят в чужбина, младите агрономи и селскостопански специалисти ще имат възможност да се реализират в България и да променят облика на много български села.