Евро

Парите за инвестиционните мерки падат наполовина при субсидия от 25%

Инвестиционните интервенции, заложени за следващия програмен период, са с два пъти по-малка сума за подпомагане, а интензитетът на подпомагане също е намален наполовина. Ако досега инвестицията в българските земеделски стопанства бе до 1 млн. евро за най-големите стопанства, сега ще бъде до 500 хил. евро, а процентът на подпомагане е намален от 50% на 25%.

България ще разчита на 8, 05 милиарда евро публични средства

Според предварителни оценки страната ни ще разчита на 8, 05 милиарда евро публични средства за всички интервенции по стълб I и стълб II, като 4 518 013 477 евро общо публични средства за интервенции по стълб I, от които 6.45% ще бъдат осигурени от национално финансиране и 3 527 033 050 евро общо публични средства за интервенции по стълб II, от които 60% национално финансиране. Това стана ясно по време на семинар на тема „ОСП 2023-2027: Изборът на България“, организиран от CAP Green Zone и Икономически университет – Варна и домакинстван от Катедра „Аграрна икономика“ на висшето учебно заведение.

Ефективни ли са инвестиционните мерки и имат ли достъп до тях малките и средните стопанства?

По време на форума не бе представен анализ за ефективността на инвестиционните мерки в досегашния програмен период, до колко стопанства са достигнали европейските средства, имали ли са достъп до тях малки и средни стопанства, или само едри бизнеси, нито пък каква добавена стойност е постигната след интервенциите.

В семинара взеха участие представители на една от двете най-големи браншови земеделски организации в България, според които „инвестиционните интервенции, предложени в Стратегическия план, в този вид, няма да работят“.

За едрия земеделски бизнес схемите за качество са светлина в тунела

„Единствената светлина в тунела са интервенциите за схеми за качество. Ако успеем да стимулираме преработката на български земеделски продукти, на биоземеделски продукти, с някакви схеми за качество или с други подобни механизми и те да бъдат и подпомагани, това е единственият шанс“, коментираха от браншовата организация АЗПБ, оглавявана от бившия аграрен министър Венцислав Върбанов.

Земеделците у нас очакват писмата за наблюдение, в които ЕК трябва да направи анализ на Стратегическия план на страната ни и да даде препоръки. Възможно е ЕК да поиска актуализиране на стратегическите планове заради конфликта в Украйна.

За Агроновините

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *