Когато искаме да се похвалим с успешно производство на зеле, е необходимо да обърнем внимание на процеса на засяване на семената на културата и напояването на разсада, които имат някои особености.
Преди всичко в производството на тази зеленчукова култура е от значение засяването на семената. Този процес е необходимо да се извърши в периода от края на януари до първата половина на февруари.
Сортовете типични за нашите географски ширини са Дитмарско, Толден акр и Марнер. Те се засяват в полутопъл парник или на затоплена леха. Необходимо е семената да се покриват с тънък слой плодородна почва и рогозки, за да се запази необходимата температура в почвата. Разсаждайки здрави и хубави семена, единственото, което ни остава е да се захванем с напояването на младото зеле. Процесът е един от най-важните за отглеждане на качествена и богата продукция.
За транспирация и изпарение от почвата за един вегетационен период са необходими 300 куб. м вода на декар. През периода юли – октомври, който е изключително важен за производствения процес на късното зеле, количеството на валежите не може да достигне и 1/3 от необходимия обем вода на декар. В комбинация с това, при ниската атмосферна влажност през юли и август и интензивната транспирираща способност на зелето, производството без напоителна система се превръща в невъзможна задача.
Едновременно със засаждането, късното зеле се полива от разсадосадачна машина или чрез дъждуване. Седмица след посяването пропадналите растения се подсаждат ръчно. След което ежеседмично се полива с 40 куб.м вода през вегетационния период, а след всяка поливка се извършват окопванията.
„Стабил Агро Трейд“ предлага пълен набор от артикули, необходими за изграждането на ефективна поливна система. Богато разнообразие от програматори, микродъждовални апарати, маркучи, разпръсквачи и много други, ще ви предложат най-добрите варианти за нуждите на вашия разсад.
Благодарение на дългогодишния ни опит в проектирането на напоителни системи, ние от „Стабил Агро Трейд“ препоръчваме капковото напояване и дъждуването като най-ефективни методи при отглеждането на късно зеле и като цяло за листните зеленчуци. Ето защо, се стремим да предлагаме и най-доброто оборудване в лицето на:
– програматорите Rain;
– сензори за дъжд и влага;
– разпръсквачи от метал, алуминий и пластмаса.
Напояването е най-важният етап от производството на зеле. Културата изисква внимателно и правилно подбиране на напоителните апарати, за да даде най-доброто като продукция.