Почвата около растенията трябва да се мулчира не само през пролетта и лятото, но и през есента, така че посевите да презимуват безопасно.
Мулчът, положен през есента, се разпада до пролетта и допринася за по-доброто затопляне на почвата, както и за бързото поникване на културите. Но това е само едно от предимствата на есенното мулчиране. За какво друго е полезен мулчът?
Той задържа добре влагата, така че растенията, засадени през есента, не се нуждаят от поливане. Загнивайки, мулчът образува допълнителен слой хумус, който подхранва растенията. Мулчираната почва замръзва по-леко през зимата и по-трудно прегрява през пролетта. Мулчът с дебелина 5-10 см предпазва растенията от резки промени в температурата. През пролетта на мулчирана почва растат по-малко плевели.
1. Мулчиране с кора от иглолистни дървета
Предимства
Това е един от най-издръжливите материали за мулчиране. Мулчът от иглолистна кора е добър с декоративния си ефект, както и със способността си да стимулира растежа на растенията. Кората предпазва земята от резки промени в температурата. Освен това почвата след поливане не се слепва и върху нея не се образува коричка.
Недостатъци
Може би основният недостатък при използването на този мулчиращ материал е трудоемката подготовка. Препоръчва се да компостирате кората на иглолистните дървета за една година преди употреба. Също така, този материал не се препоръчва за мулчиране на домати.
Какво може да се мулчира с кори:
- овощни дървета и храсти
- рододендрони
- пирен и иглолистни култури
- боровинки
2. Мулчиране с компост
Предимства
Компостът е един от най-добрите материали за мулчиране на почвата. Той е напълно безопасен за растенията, намалява вероятността от заразяване с болести, а също така е отличен тор.
Недостатъци
Както при кората на иглолистните дървета, компостът трябва да се подготви предварително. Също така, повече плевели могат да растат върху компостно легло, отколкото върху почва, покрита с друг мулчиращ материал.
Какво може да се мулчира с компост:
- зеленчуци, засадени преди зимата
- овощни дървета и ягодоплодни храсти
- асми и лозя
3. Мулчиране с торф
Предимства
Торфът най-често се използва като мулч през есента. Мулчирането с торф преди зимата е особено препоръчително за тежки почви, склонни към образуване на коричка. През пролетта този покривен материал помага на почвата да се затопли възможно най-бързо, задържа влагата и подобрява структурата на почвата.
Недостатъци
Не се препоръчва мулчиране на почвата с пресен торф, тъй като съдържа висока концентрация на токсични вещества, които влияят негативно на растенията. За мулчиране могат да се използват само определени видове торф.
Какво може да се мулчира с торф:
- зеленчуци и подправки, засадени преди зимата
4. Мулчиране с хумус
Предимства
Мулчирането на почвата с хумус е един от най-ефективните начини за повишаване на нейното плодородие. Този мулч е богат на хранителни вещества, необходими за добър растеж на растенията. По-специално, хумусът насища почвата с азот, който е много необходим за градинските и зеленчукови градински култури през пролетта.
Недостатъци
Хумусният мулч може да причини растеж на плевели.
Какво може да се мулчира с хумус:
- дървета
- храсти
- асми и лозя
- рози и студоустойчиви многогодишни растения
5. Мулчиране с талаш
Предимства
Талашът е отличен тор за всякакъв вид почва (особено в комбинация с компост). Той предпазва земята от замръзване и може да осигури хранителни вещества дори на най-бедната почва.
Недостатъци
Когато се разлага, талашът може да „изтегли“ азот от почвата, а също и да намали нейното плодородие. Тъй като талашът плътно предпазва земята от слънчевите лъчи, през пролетта започват да се развиват всякакви бактерии в горния слой на почвата.
Какво може да се мулчира с талаш:
- плодови дървета
- малини
- касис
- боровинки
- лозя и асми
- луковични цветя
- зимни градински култури
Използвайте само пресен талаш, когато е възможно. Този, който е бил съхраняван дълго време, може да се слепне, когато е на купчина. Изсушете го добре преди употреба.
6. Мулчиране с дървени стърготини
Предимства
Дървените стърготини могат да се използват там, където почвата рядко се обработва. Те се съхраняват добре, ако са на сухо място. Подобно на талаша, дървените стърготини отблъскват охлювите.
Недостатъци
За разлика от талаша, дървените стърготини гният много по-дълго (около 1 година), така че по-често се използват за покриване на почва, която практически не се прекопава (например по алеи и пътеки).
Какво може да се мулчира с дървени стърготини:
- стволове на дървета
7. Мулчиране със слама
Предимства
Сламата обогатява почвата с хранителни вещества и повишава нейното плодородие. И тъй като този мулчиращ материал се разлага бавно, той осигурява на мулчираните култури дългосрочна защита и поддържа почвата топла.
Недостатъци
Мулчът от слама може да съдържа семена от плевели, а гризачите обичат да правят зимните си убежища в него.
Какво може да се мулчира със слама:
- босилек
- чесън
- ягоди
- къпини
- картофи, засадени преди зимата
- асми и лозя
8. Мулчиране с борови иглички
Предимства
Боровите иглички са достъпен материал, който може да се събира в гората. С течение на времето, смесвайки се с почвата, такъв мулч ще я направи по-рохкавя и по-пропускливя. За мулчиране на насаждения е най-добре да използвате борови или смърчови иглички – те ще помогнат за предотвратяване на появата на сиво гниене по растенията. Плътният слой от борови или смърчови иглички надеждно предпазва почвата от замръзване и изсушаване.
Недостатъци
Падналите иглички отделят летливи вещества, които могат да повлияят негативно на градинарските култури. Също така те повишават киселинността на почвата, което е много вредно за много растения.
Какво може да се мулчира с борови иглички:
- ягоди и дребноплодни храсти
- боровинки
- хортензия
- хезер
- рододендрони
- камелия и други растения, които предпочитат кисела и слабо кисела почва
9. Мулчиране със сухи паднали листа
Предимства
Мулчът от сухи листа е естествено покритие, което самата природа предлага. Листата се разлагат бързо и обогатяват почвата с хранителни вещества. В резултат на това културите, засадени през есента, започват да растат по-бързо през пролетта.
Недостатъци
Зеленчуковите култури не могат да се мулчират с листна постеля. В условията на мека и влажна зима листата може да започнат да гният, което ще провокира размножаването на гъбичките в почвата.
Какво може да се мулчира с паднали листа:
- овощни дървета
- ягодоплодни храсти
10. Мулчиране с черупки от ядки
Предимства
Мулчът от черупките на ядки (лешник, бадеми, орехи, кедрови ядки) е не само естествен, но и много издръжлив. Той перфектно задържа влагата в почвата, предпазва насажденията от плевели и изглежда красиво. В допълнение, стимулира образуването на полезна микрофлора в почвата. През зимата черупките предпазват почвата от замръзване. В допълнение, този мулчиращ материал е отличен антисептик.
Недостатъци
Висока цена. За да мулчирате дори малка част от почвата, ще трябва да похарчите много. Също така, черупките на орехите могат да привлекат гризачи, които значително да увредят растенията.
Какво може да се мулчира с черупки от ядки:
- многогодишни цветя
- декоративни дървета и храсти
- иглолистни дървета
Както можете да видите, има доста възможности за мулчиране, така че всеки градинар да може да мулчира насажденията преди суровата зима. Просто трябва да изберете вида мулч, който е най-предпочитан за вас.