Ефектът от ГМО фуражите се предава и на човека
Страната ни е голям консуматор на генномодифицирани фуражи за животни, а вносът им не се контролира. За това предупредиха от екологично сдружение „За Земята“ на среща на еколозите по въпроса за генномодифицираните храни у нас. Въпреки че България има отлично законодателство за ГМО, контрол върху фуражите не се осъществява. В края на ноември 2012 г. депутатите гласуваха текст от закона за фуражите, който махна изричното изискване да се информира за наличието на ГМО върху опаковките.
Въпреки това еколозите настояват храните, произведени от животни, хранени с ГМО фуражи, да имат специални етикети, на които да е посочена тази информация. Така хората ще знаят какво купуват, обясни Ивайло Попов, координатор „Земеделие и ГМО“ в екологично сдружение „За земята.
По линията на хранителната верига, ефектът от ГМО фуражите, с които са хранени животните, се предава и върху човека. Това става чрез консумацията на месо, но и чрез млечните храни.
Европа, в която официално е забранено отглеждането на ГМО зърно, всяка година внася около 30 млн.тона ГМО фуражи. До края на 2014 г. се очаква и Африка да разреши отглеждането на ГМО, за да се справи с глада.