Земя
Zemia

Компания за финансов лизинг на земеделска земя излиза на борсата

ЕЛАНА Агрокредит започва първично публично предлагане от 11 септември 

Специализираната компания във финансов лизинг на земеделска земя „ЕЛАНА Агрокредит“ се готви за листване на Българска фондова борса. Дружеството е с основен фокус кредитиране на земеделски стопани за покупка на земеделска земя при условията на финансов лизинг. „ЕЛАНА Агрокредит“ е вписана в регистъра на БНБ на кредитните институции от края на 2012 г.  На този етап капиталът от 700 000 лв. е  почти усвоен като сключване на договори за финансов лизинг със земеделски производители, съобщи Изабела Оронова от отдел „Маркетинг и корпоративни комуникации“
„Това е вторият проект на групата ЕЛАНА в областта на финансовите продукти в земеделието след основаването през 2005 г. на първия фонд за инвестиции в земеделска земя – „ЕЛАНА Фонд за земеделска земя АДСИЦ“, посочи изпълнителният директор на „ЕЛАНА Агрокредит“ Камен Колчев.

Финансовият лизинг е при 10% фиксирана лихва

Условията за финансов лизинг на земеделска земя са 10% фиксирана лихва за период до 10 години, като лизинговите вноски са равни и фиксирани в погасителния план за всяка година.  Сумарно за периода на лизинга лихвите възлизат на по-ниска сума от тази, която стопаните биха платили като рента, ако не купят земята, която обработват, изчисляват от компанията.  Важно за земеделците е еднократното изплащане на годишната вноска (лихва и главница), съобразено с периода на приходите на земеделците от реализацията на реколтата им – затова е определена дата 15 септември за годишната вноска.

Арендаторите обработват земята при 20% собствено участие

Предимствата за земеделието от услугата на това специализирано дружество се състоят в това, че арендаторите имат възможност да купят земята, която обработват на цена в сегашния момент, без да плащат за нея цялата сума, а само с 20% собствено участие.  Изплащат покупката в период до 10 години по удобен начин, който не нарушава финансовото им планиране и да предизвиква допълнителни разходи за тях.  Фиксираните условия за финансов лизинг на земеделска земя позволяват спокойно дългосрочно планиране, а това, че земята ще стане тяхна собственост, им позволява да мислят за дългосрочни инвестиции като системи за напояване и други способи за оптимизиране на добивите им.

Пускат емисия от 15 млн. нови безналични акции

Първичното публично предлагане на „ЕЛАНА Агрокредит“ започва на 11 септември 2013 г. Компанията предлага емисия от 15 млн. нови обикновени безналични акции, с които ще увеличи капитала си. Съгласно решението на Общото събрание на акционерите емисията ще се счита за успешна, ако се запише капитал за 2 млн. лв.  Увеличеният капитал ще се използва за основната дейност на дружеството – финансиране на земеделски производители за закупуване на земеделска земя. Записването на новите акции в „ЕЛАНА Агрокредит“ ще продължи от 11 септември  до 10 октомври 2013 г.  Обявяването на разпределението на акциите ще бъде на 11 октомври 2013 г. В съответствие със законодателството и разработения спрямо него календар на първичното публично предлагане „ЕЛАНА Агрокредит“ ще стане публична компания в края на ноември 2013 г.

Средногодишната дивидентна доходност е 12 на сто

За инвеститорите ЕЛАНА Агрокредит е ниско рискова инвестиция, която може да носи добра средногодишна дивидентна доходност от около 12%, казват от компанията. Съгласно Устава на дружеството, минимум 90% от годишната печалба се разпределят като дивидент. Финансовият модел на бизнеса е базиран на постепенно /към края на втората година/ самофинансиране на дружеството от такса управление на закупените и лизинговани земи, която е фиксирана за земеделците на 5 лв. за декар на година.

Инвестицията е ниско рискова, защото базовият актив – земеделската земя – показва висока стабилност и траен възходящ тренд на цените в исторически план, независимо от периодичните кризи и сътресения на пазарите. Тоест при неплащане на лизинговите вноски тя винаги може да бъде продадена, евентуално на по-висока цена, тъй като цените на земята се очаква да растат плавно и устойчиво.

Българските земеделци притежават нисък процент от земята, която обработват

Сериозна пречка за по-успешното развитие и планиране на земеделския бизнес в момента е проблемът с ползването на земята.  Уредената в действащото законодателство процедура за комасиране на земите на ниво ползване представлява краткосрочно решение за българските земеделци, защото го урежда само за съответната стопанска година.  Те нямат сигурност за площите, които обработват, и това пречи на дългосрочното планиране на агромероприятията за съответната земя, както и на изграждането на поливни съоръжения, които значително биха повишили добивите им. Въпреки активните покупки на земя през последните години (90% от покупките в периода 2009 -2012 г. са от земеделски производители), в сравнение с европейските фермери нашите земеделци все още притежават много нисък процент от земите, които обработват.

„Към 2013 г.  около 8 млн. декара земя се притежават от земеделските производители.  Очакваме този обем да се удвои в следващите 10 години, за да достигне европейски нива“, коментира Камен Колчев.

В момента пазарът на земеделска земя върви към своята равновесна точка след известна динамика. Може да се каже, че в края на 2012 г. имаше известно изкуствено увеличение на цените на земята в някои региони, най-вече в Северна България. Сега се наблюдава успокояване на пазара след лека корекция на цените, което ги доведе до реалните им нива.  Фактор за това е отливът на спекулантите. Екипът на „ЕЛАНА Агрокредит“ очаква, че цената на земеделската земя в дългосрочен план ще има плавен и устойчив ръст.   „Смятаме, че цената на земята и рентите ще растат в рамките около 5 – 10% годишно“, прогнозира Камен Колчев.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *