2% допълнително над обвързаната подкрепа ще се изплащат за протеинови култури
Българските фермери ще получават 2% допълнително за протеинови култури над договорената обвързана подкрепа от 13 на сто. Това предвижда новата Обща селскостопанска политика на ЕС, която ще започне да се прилага реално от 2015 г. За тази година правителството предвижда обвързана подкрепа от 6,5%, съобщи пред студенти в Аграрния университет в Пловдив инж. Ваня Тучева, председател на УС на Асоциацията за използване на информационните технологии от земеделските производители в България.
Протеиновите култури ще се насърчават, тъй като запазват състава на почвата и я пречистват от вредните вещества, обясни Тучева. Тя допълни, че за пръв път обвързана подкрепа ще се прилага и за отглеждането на памук.
По Схемата за единно подпомагане на площ ще има преходна национална помощ с намаляващо национално подпомагате. От 75% през 2015 г. то трябва да достигне 50% през 2020 г.
30% от директното подпомагане е бюджетът за „зелените“ плащания
Промените в схемите за субсидии касаят най-вече фермерите, които се занимават с говеда, овце, кози, биволи и тютюн. Бюджетът за“зелените“ плащания е 30 на сто от директното подпомагане. Новата схема ще се прилага от 2015 г. Размерът на екологично насочените площи, които трябва да поддържа в своето стопанство всеки фермер с обработваема земя над 150 декара е 5 на сто.
2,3 милиарда евро са предвидени за България в новия програмен период 2014-2020 г. и при добро усвояване, това ще даде мощен тласък за ускоряване на социално-икономическото развитие на земеделския сектор у нас, заяви зам.-ректорът на Аграрния университет проф. Нели Бенчева.
По думите й, 25% от трудоспособното население у нас, или 770-800 000 души са заети в земеделския сектор.
Целта на новата Обща селскостопанска политика, прилагана у нас, е да направи селските райони по-добри места за живеене, правене на бизнес и задържане на младите хора, посочи проф. Бенчева.