Приемът по мярка „Млад фермер“ от новата Програма за развитие на селските райони 2014- 2020 г. ще бъде отворен на 1 юни. Това съобщи в Пловдив зам.-министърът на земеделието и храните Васил Грудев. Индикативният бюджет ще бъде 35 милиона евро, допълни той.
Мярката за млади фермери в предишния програмен период бе 112 “ Създаване на стопанства на млади фермери”, а в новия е заменена с Подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители„. Тя е насочена към стартиращи или вече стартирали земеделски стопани.
Целта на мярката е за подпомагане процеса на модернизиране на стопанствата на млади фермери, независимо дали става дума за създаване на нови или поемане на вече съществуващи стопанства. Мярка 112 “ Създаване на стопанства на млади фермери” предоставя финансова помощ от 25 000 евро при стандартен производствен обем на стопанството от 8000 евро. Субсидията е на 100%.
Допустими са инвестиции за увеличаване обработваемата земеделска площ на земеделското стопанство, закупуване на сгради, извършване на строителство, реконструкция и/или ремонт на сгради, пряко свързани с дейността на стопанството, закупуване на селскостопанска техника, машини, съоръжения и оборудване за нуждите на земеделското стопанство.
Ще се финансират още дейности по създаване, презасаждане и възстановяване на трайни насаждения, ягодоплодни и лозя, включително винени, увеличаване броя на животните в стопанството, придобиване на професионална квалификация в областта на земеделието, преминаване към биологично производство.
Допустими кандидати са физически лица и еднолични търговци, като кандидатите трябва да са на възраст от 18 навършени до 40 ненавършени години към датата на подаване на заявлението за подпомагане. Те трябва да са регистрирани за първи път като земеделски производители не по-рано от 14 месеца преди датата на подаване на заявлението за подпомагане. Друго изискване е да започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция не по-рано от 14 месеца преди датата на подаване на заявлението за подпомагане, в случай, че отглеждат животни.
Младите фермери е необходимо да са подали заявление по схемата за единно плащане на площ и/или за необлагодетелствани райони, и/или за националните доплащания за животни не по-рано от 14 месеца преди датата на подаване на заявлението за подпомагане, в случай, че са подали такова, както и да са започнали да се осигуряват като земеделски производители не по-рано от 14 месеца преди датата на подаване на заявлението за подпомагане, в случай че се осигуряват като такива.
През програмния – период 2014 – 2020 ще се дава приоритет на проекти по различни критерии, като за тях ще се начисляват определен брой точки:
25 точки за проекти на млади фермери, които към момента на подаване на заявлението за подпомагане имат съответните професионални умения и познания, а именно: имат завършено средно или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина и/или икономическо образование със земеделска насоченост, и/или вече са приключили 150 часа курс на обучение по мярка 111 „Професионално обучение, информационни дейности и разпространение на научни знания“ от Програмата за развитие на селските райони
30 точки, ако проектът е за дейности, които се осъществяват изцяло в сектор „Животновъдство“
20 точки за проекти на млади фермери, чиито стопанства са в процес на преход към биологично производство или са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91
5 точки ще получават проекти, които се реализират на територията на някоя от следните области: Благоевград, Варна, Габрово, Кърджали, Ловеч, Разград, Силистра, Смолян, София, Перник
20 точки ще се начисляват за проекти за дейности, които се осъществяват изцяло в сектор „Плодове и зеленчуци“
2 коментара
тези 35 милиона сигурни ли са?
щото програмата мирише.