Ферми за норки

Започва проверка на фермата за норки в Старозагорско

Служебният министър на земеделието проф. Христо Бозуков ще назначи проверка на фермата за норки в село Маджерито, област Стара Загора. Днес той се срешна с протестиращи срещу стопанството, които настояха то незабавно да бъде закрито.

„Тази ферма не трябва да съществува, тъй като не отговаря на здравните изисквания и хуманно отношение към животните“, подчерта Петя Алтимирска, председател на сдружение „КАЖИ“, която е един от организаторите на протеста. В демонстрацията пред Министерски съвет се включиха десетки граждани и екоактивисти. От неправителствената организация многократно са подавали сигнали до всички компетентни органи срещу фермата за норки. Природозащитниците връчиха папка с документи на министъра, който се ангажира още до края на седмицата да назначи проверка по случая.

„Трябва да бъде направена проверка и фирмата, която е собственик на фермата за норки, която се ползва с политически протекции да си получи съответните проверки и съответните актове. Това трябва да бъде затворено“, коментира Мая Манолова, един от лидерите на коалицията „Изправи се! Мутри вън!“, която подкрепи протеста. Фермата неофициално се свързва със старозагорския бизнесмен Иван Ангелов, собственик на фирма „Градус“.

През март от националната Гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България алармираха, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) укрива информация за фермите за норки, в които е известно, че често се откриват версии на коронавируса, които могат да се разпространят и върху хората. От агенцията три пъти са отказвали да отговорят правят ли се проверки в стопанствата за кожи у нас и какви са резултатите.

Съдът е задължил БАБХ да предостави исканата информация на неправителствената организация. Вирусът на COVID бе открит в над 400 ферми за норки в Европа. Още през миналата година Испания унищожи 100 000 норки, след като бяха открити случаи на коронавирус във ферма в провинция Арагон. Десетки хиляди животни бяха заклани и в Нидерландия, след като огнища на болестта пламнаха във ферми за норки и там. През декември Дания, която е най-големият производител на кожа от норки в света със своите над 1000 ферми, реши да унищожи около 17 милиона норки.

„Над 20 милиона животни бяха убити само за да се предотврати рискът за общественото здраве от тези обекти. Международната ситуация показваше, че почти във всички ферми, където се тества качествено, вирусът се открива при норките отглеждани за кожи.Тесните клетки, стресът, мизерните условия и гъстотата на животните, носят своите последствия както за здравето на животните, така и за възникването на опасни за хората болести.

Властите в много страни решиха проблема като забраниха развъждането и въобще фермите за кожи, но властите у нас положиха всички усилия за да покровителстват този бизнес, да подложат още стотици хиляди животни на страдание, и да рискуват общественото здраве“, посочиха по-рано тази пролет активистите на Гражданска инициатива за забрана добива на ценни кожи в България.

В средата на 2020 г. световните и европейските институции препоръчаха стриктни мерки за надзор и контрол на COVID във фермите за норки, а у нас през август 2020, БАБХ публикува Програма за надзор, с която задължава сама себе си, да извършва ежеседмични тестове на норки в съществуващите ферми, припомнят от организацията. През октомври 2020 г. нейни представители са поискали информация от БАБХ за това как се изпълнява програмата за надзор и какви са лабораторните резултати от тестовете. На три заявления за достъп до обществена информация обаче е бил отказан отговор.

„От оскъдната информация, която получихме стана ясно, че вместо ежеседмично тестване на поне няколко норки, за два месеца общо са направени само три теста с неясни резултати. Разбрахме също, че през последните месеци е имало случай на заболял с COVID работник. Тези факти, както и упоритият отказ от контролния орган да ни бъде предоставена информация, показа, че нещо не е наред и нещо умишлено се крие“, уточняват от организацията.

Пред съда те са оспорили отказа за предоставяне на обществена информация и са спечелили делото. Сега БАБХ трябва да предостави цялата информация, заедно с резултатите. От организацията смятат, че „така ще стане ясно кое е онова нещо, което БАБХ и норковъдите не искат ние да знаем“. В България се отглеждат над 100 000 норки. Цената на кожата на една норка е около 25-30 евро.

За Агроновините

Вижте също

Птичи грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип

Еврокомисията ще даде 46,7 милиона евро компенсации на Италия заради птичия грип. Със средствата ще бъдат компенсирани фермерите в райони, засегнати от огнища на болестта по птиците. Плащанията са финансирани от земеделския резерв и трябва да бъдат извършени до 30 септември 2024 г.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *