Свине

Африканската чума порази втори голям свинекомплекс с 40 000 прасета

Една от най-големите промишлени свинеферми у нас – „Свинекомплекс Бръшлен“ АД в област Русе, е  засегната от болестта Африканска чума по свинете. Взети са проби, които са потвърдени като положителни за вируса на болестта от Националната референтна лаборатория, както и в лаборатория в чужбина, съобщиха за Агроновините три независими един от друг източника. В свинефермата се отглеждат около 40 000 прасета.

БАБХ потвърди информацията с официален брифинг за медиите. Съмнения за АЧС има и в свинекомплекса в Голямо Враново, Русенско. В момента в Русе заседава регионален кризисен щаб и обсъжда мерки за справяне с болестта. „Свинекомплекс Бръшлен“ е създаден на 10 май 2003 г. с предмет на дейност производство на свине и племенни свине за разплод, изкупуване, отглеждане и продажба на свине от всякаква възраст и породи, търговия с меса и месни продукти в страната и в чужбина.

Преди три години свинефермата обяви, че увеличава близо осем пъти капацитета на кланицата си и може да преработва до 23.1 тона трупно месо на денонощие. В момента свинекомплексът е доставчик на месо за някои от големите месокомбинати в областта. Собственикът д-р Димитър Димитров още миналото лято предупреди, че заради Африканската чума по свинете Румъния и България ще бъдат екарисажите на Европа.

Не е ясно по какъв способ ще се евтаназират животните от „Свинекомплекс Бръшлен“, нито къде ще се загробват. „А защо животните се загробват, а не се изгарят? На каква дълбочина ги заравят? Ако вирусът оцелява дълго в почвата, както се твърди, дали няма да заложим екологична бомба? И дали няма заразата да премине в подпочвените води? В района на река Дунав, където са свинекомплексите, подпочвените води са много близо до повърхността на земята“, коментира за Агроновините русенският депутат и член на парламентарната Комисия по земеделие Георги Стоилов.

„Крайно време е властите да обяснят на хората къде са наличните инсинератори и защо животните не може да се изгарят в тях. Защо само се подписват още анекси за още пари с фирмите? А какво става с екарисажите? Екарисажа в Шумен няколко пъти го отваряха и затваряха, в момента е затворен. От един месец стопаните му са подали заявление, че са спазили предписанията и искат да се свика комисия за оглед, но това не е направено, въпреки че срокът е 14 дни. Имам информация от представители на администрацията, че умишлено се бавят документите, за да се ползват услугите на инсинераторите. Екарисажът във Варна не работи с трупове на животни, а само с остатъци и части от тях“, допълни Стоилов.

По думите на прокуриста на „Бони холдинг“АД Цветан Илиев загробването няма алтернатива, тъй като инсинераторите у нас нямат капацитет за толкова много евтаназирани прасета. „Един инсинератор преко сили може да обработи 10 тона на ден, ще се горят 10 години“, коментира Илиев. Бизнесът все още не е наясно какви компенсации ще получи за масовата евтаназия на прасета заради Африканската чума, допълни Цветан Илиев.

Министърът на земеделието Десислава Танева вече е поискала помощ от Европейската комисия. Според евродепутата и член на Комисията по земеделие към Европарламента Асим Адемов компенсациите трябва да се изплатят от националния бюджет, а след това държавата да получи европейско финансиране. Пред БНР Адемов заяви, че ЕК ще одобри поисканата помощ, „защото размерът на заразата е доста голям“, но „въпросът е дали ще получим сумата, която сме искали, или не, защото обикновено понякога не дават цялата сума“. Миналата година ЕК компенсира България за мерките срещу чумата по овцете и козите, а само преди няколко дни в рамките на пазарната организация на Общата селскостопанска политика ЕС отпусна на Италия 32 милиона евро за справяне с щетите от птичия грип.

„Свинекомплекс Бръшлен“ АД е вторият индустриален свиневъден обект у нас с доказана Африканска чума по свинете. На 20 юли властите съобщиха, че болестта е влязла в свинекомплекса в русенското село Николово, където се отглеждат 17 000 животни. Евтаназирането им става на място с въглероден диоксид на пяна и сух лед и продължава вече няколко дни. На територията на Русенска област е най-голямата концентрация на свинекомплекси за индустриално отглеждане на прасета за вътрешния и европейския пазар. Обектите са в селата Николово, Бръшлен, Голямо Враново, Караманово, Бяла и Юделник.

Заради огнища на Африканската чума в частни стопанства в общините Гулянци, Левски и Белене областният управител на Плевенска област Мирослав Петров обяви бедствено положение. Той разпореди органите на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ)-Плевен да организират и координират евтаназията на животните в засегнатите зони, Областната дирекция на МВР да организира охраната по пътищата на входовете и изходите пътищата на селища с регистрирани огнища, а пожарната и кметовете да помагат. Петров нареди при нужда да бъдат използвани военни части и техника на Министерството на отбраната.

Бедствено положение обяви и областният управител на Разград Гюнай Хюсмен. „Обстановката се усложнява, регионът е в окото на бурята, около нас вече има огнища в Русенско, Търговищко и Силистренско, това е достатъчно тревожен сигнал, за да вземем спешни мерки“, коментира Гюнай Хюсмен. Остава бедственото положение и в област Русе.

За Екатерина Терзиева

Вижте също

Овце агне

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари

Субсидиите по обвързаното подпомагане за животни ще бъдат изплатени до 9 февруари, съобщиха днес от Държавен фонд "Земеделие". Забавянето идва от късното приключване на приема на заявления за Кампания 2023

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *