Аграрен университет Пловдив научен форум

АУ-Пловдив събра светилата на аграрната наука на форум по интелигентно растениевъдство

Аграрният университет – Пловдив (АУ) събра светилата на аграрната наука на форум по интелигентно растениевъдство. АУ е координатор на Националната научна програма „Интелигентно растениевъдство“ и на 16 и 17 март проведе в Хисаря първата годишна конференция на научноизследователските колективи на програмата.

Във форума се включиха над 110 представители на академичната общност

Във форума се включиха над 110 представители на академичната общност от 9-те партньорски организации на програмата – Аграрен университет-Пловдив, БАН (ИМЕХ, ИИКТ, ИКИТ-ТТО Space technology), Селскостопанска Академия, Тракийски университет – Стара Загора, Русенски Университет “Ангел Кънчев”, Национален Институт по метеорология и хидрология и Висше военноморско училище “Н.Й. Вапцаров”.

Главната цел на Националната научна програма „Интелигентно растениевъдство“ е провеждането на фундаментални и приложни научни изследвания за създаване на модели за роботизирани технологии, дигитални методи за диагностика и прогноза, както и за цифрово управление на земеделски стопанства с растениевъдно направление за осигуряване на устойчива и ефективна продоволствена система, коментираха от Аграрния университет.

Лекторите подчертаха важността на дигиталните технологии в съвременните растениевъдни системи

Проф. Христина Янчева и проф. Владислав Попов от АУ-Пловдив очертаха в презентациите си важността на дигиталните технологии в съвременните растениевъдни системи. Четирите компонента на програмата са:

  • Дигитални, IoT и роботизирани технологии при производството на растениевъдна продукция. Изграждане на инфраструктура на интелигентно растениевъдство;
  • Диагностика и прогноза чрез изкуствен интелект;
  • Интелигентна система за управление на земеделските процеси;
  • Изкуственият интелект и дигиталните технологии – двигател на иновативните системи за управление, секторната динамика и промяната в качеството на живот.

Въпреки забавянето и трудностите, предизвикани от пандемията от COVID-19, през изминалата първа година от изпълнението на програмата успешно са проведени всички предвидени научни и експериментални дейности, а резултатите от тях са представени на различни научни форуми, посочиха организаторите. В научноизследователските екипи и първите съвместни проекти по Рамковата програма за научни изследвания и иновации на ЕС- „Хоризонт Европа“ са се включили над 100 млади учени и студенти.

По програмата се предвижда засилване на контактите с агробизнеса

През втората година на програмата се предвижда засилване на контактите с агробизнеса, за да се валидират и внедрят научните резултати в практиката. Участниците в конференцията бяха запознати и с възможностите, предоставяни от Европейския институт за иновации и технологии (EIT) и неговите научно-изследователски общности за включване в конкурси за проекти в сферата на предприемачество и управлението на иновациите.

EIT Food Хъб България, координиран от Аграрен университет- Пловдив (в сътрудничество с Клийнтех България и СУ „Св. Климент Охридски“, в лицето на проф. Владислав Попов, представи новите програми на EIT-Food за включване на студенти и изследователи в регионални и национални иновационни екосистеми и образователни стажове.

 

За Агроновините

Вижте също

нива Добруджа напояване

3000 лева на декар стигна земята в област Добрич, пазарът в Югозападна България е замрял

Цената на земеделската земя в България е най-висока в Североизточен регион, като в област Добрич достига 3000 лева на декар. Най-евтино - по 800 лв. на декар, се търгуват нивите в части на Южен-Централен район и в планината Странджа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *